Hlavní navigace

exPRESS: Na Slovensko od Nového roku s eurem

3. 1. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na Slovensku se od Nového roku začalo platit eurem. Díky tomu se stalo 16. členem eurozóny. Ekonomové očekávají, že by euro mělo pomoci Slovensku lépe se vyrovnat s dopady finanční krize.

Slovensko od Nového roku platí eurem

Počínaje Novým rokem přechází Slovensko oficiálně na euro, které nahradí slovenskou korunu. Tou bude možné platit v obchodech ještě prvních 16 dní v lednu. Některé finanční instituce díky přechodu na novou měnu omezí do konce prvního týdne některé služby. Ekonomové očekávají, že by přechod na euro měl Slovensku lépe pomoci vyrovnat se s dopady globální krize. Definitivní kurz, podle kterého se slovenská koruna na euro přepočte, je 30,126 SKK/EUR. Česká národní banka již oznámila, že místo slovenské koruny bude v kurzovním lístku nově indická rupie.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Krize si smlsla i na Singapuru

Finanční krize si může odškrtnout další zemi v seznamu, když se mezi postižené tentokrát zařadil Singapur, jedna z nejotevřenějších ekonomik světa. A právě velká otevřenost poslala Singapur do kolen.

Pesimistických prognóz o růstu české ekonomiky je stále víc

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) české ekonomiky by mohl během tohoto roku vzrůst jen o půl procenta. K jeho odhadu se připojuje i Hospodářská komora České republiky.

MMF: Světová ekonomika potřebuje výrazný stimul

Světová ekonomika potřebuje výraznou stimulaci ze strany veřejných financí, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF)ve své zprávě. Pomoc by měly vlády zaměřit na stabilizaci finančního systému, agregátní poptávku a obnovu ekonomického růstu.

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku je na devítiletém minimu

Důvěra spotřebitelů a podnikatelů v ekonomiku je zhruba na devítiletém minimu, uvedl ve své zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti roku 2007 je souhrnný ukazatel důvěry o více než 27 % nižší. Důvěra podnikatelů klesla o více než 31 %, u spotřebitelů je pokles necelých 12 %.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Od Nového roku je prokazování kvalifikace snadnější

Od ledna je prokazování základní a profesní kvalifikace, například i pro veřejnou zakázku, snadnější. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvo vnitra (MV)umožnilo napojení Seznamu kvalifikovaných dodavatelů na projekt kontaktních míst veřejné správy – CzechPoint.

Zelená karta je od Nového roku přístupná pro obyvatele dvanácti států

Zelenou kartu mohou pro práci a pobyt v České republice získat od Nového roku obyvatelé dvanácti zemí. Na seznamu, který zveřejnilo ministerstvo vnitra, chybí například Vietnam či Mongolsko, z asijských zemí seznam uvádí pouze Koreu a Japonsko.

Novela zákona otevírá cestu k biopalivům druhé generace

Novela zákona o spotřebních daních podporuje kapalná biopaliva v dopravě. Tím se otevírá cesta k rozvoji biopaliv druhé generace v České republice, která nejsou vyrobena z potravinářských komodit, ale z odpadní zemědělské produkce či dendromasy.

Česko hospodařilo s nejnižším schodkem za posledních 11 let

České republice se v roce 2008 podařilo hospodařit nejlépe za posledních 11 let. Deficit rozpočtu byl o 50 miliard menší, než vláda předpokládala, kdy místo předpokládaného schodku ve výši 70,8 miliard stát hospodařil s deficitem 20 miliard korun.

Anketa

Považujete současnou krizi za

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

MfD: Firmy jsou opatrné. Projeví se to na platech

Zvyšovat platy bude svým zaměstnancům v letošním roce polovina firem, ukázal průzkum MfD. Celá pětina dotázaných pak nebude svým zaměstnancům přidávat vůbec. Firmy mají strach z vývoje české ekonomiky a dopadů krize, v průměru tak budou firmy na platech přidávat tři procenta.

Posílat balíky přes Českou poštu je od ledna dražší

Posílat balíky přes Českou poštu je od prvního ledna dražší. Nejvíce podražily cenné balíky do 15 kilogramů, u kterých cena vzrostla o deset korun. V průměru podražila balíková služba o necelých osm korun. Listové zásilky si v letošním roce zatím udrží stejnou cenu.

Nájemné od ledna zase podraží. Kde to bude nejvíce?

Nájemné je od nového roku zase dražší. Nájmy zvedla většina měst až na zákonem povolené maximum. Radnice poplatky zvyšují aby do roku 2012 dosáhly hranice tržního nájmu. Ten by měl být po deregulaci ve výši pěti procent tržní ceny nemovitosti.

Motoristé měli letošní Vánoce o dárek navíc – levnější pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot o Vánocích i nadále klesaly. Od 14. do 28. prosince tak motoristé dostali k Vánocům o dárek navíc v podobě průměrné ceny Naturalu 95 kolem 23 korun. Nafta zlevňovala ještě rychleji než benzin a udržovala cenu kolem hranice 25 korun, informuje společnost CCS.

Cloud 22 temata

Podnikatelé vítají, že vláda v listopadu oznámí termín eura

Podnikatelé přivítali oznámení vlády, která slíbila, že 1. listopadu 2009 oznámí termín přijetí eura. Většina podnikatelů si již dlouho přeje co nejbližší přijetí eura, protože silné výkyvy kurzu koruny je negativně ovlivňovaly.

Podnikatelům se vyplatí mít ekologicky šetrná vozidla na zemní plyn

Od Nového roku platí novela zákon o silniční dani, která osvobozuje od zdanění ekologicky šetrná vozidla. Týká se užitkových a nákladních vozidel do 12 tun vozidel s pohonem CNG a všech vozidel pro dopravu osob jezdících na zemní plyn.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).