Hlavní navigace

exPRESS: Nekvalitní zákon a rekordní počet traktorů

17. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Antidiskriminační zákon nemá v Česku na růžích ustláno. Jen co se ho podařilo protlačit Parlamentem, vetoval ho prezident. Co na tom, že Česku za průtahy související s antidiskriminační legislativou hrozí žaloba od Evropské komise.

Prezident vetoval antidiskriminační zákon

Prezident Václav Klaus vetoval antidiskriminační zákon. Zákon považuji za zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní a jeho dopady za velmi problematické, píše ve svém stanovisku prezident. Zákon podle něj neobsahuje nic přínosného pro české právo. Většinu věcí, které jsou v zákoně uvedeny, již obsahují stávající právní normy (od Ústavy České republiky či Listiny základních práv a svobod až po konkrétní zákony a speciální předpisy), píše Václav Klaus.

Návrh zákona, který po Česku vyžaduje Evropská unie, tak znovu projednají poslanci. Česká republika měla zákon na ochranu před diskriminací mít už při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Microsoft se odvolal proti rekordní pokutě EU

Americká softwarová společnost Microsoft se odvolala proti rekordní antimonopolní pokutě 899 milionů eur (22,5 miliardy Kč). Tu jí uložila Evropská komise za to, že firma dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech konkurentům. Podle Komise je však rozhodnutí o pokutě právně čisté.

Student Agency zvažuje investici na Slovensku

Společnost Student Agency, která v Česku podniká mimo jiné jako autobusový dopravce, již dlouhodobě avizuje svůj zájem vstoupit také na trh osobní železniční dopravy. Nyní ale oznámila, že zvažuje přesunutí svých investic na Slovensko. Podle Radima Jančury, ředitele Student Agency, totiž Slovensko na rozdíl od České republiky vytvořilo prostředí spravedlivé pro všechny dopravce. Česko podle něj jen posiluje monopol Českých drah.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Schválení fúze se zkrátí

Fúze podniků by se měla zkrátit ze současných 30 dnů na 20. Novelu zákona připravuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kromě zkrácení rozhodování o způsobilosti majetkového sloučení podniků chce úřad také prosadit, aby u menších fúzí nebylo potřeba tolik dokumentů. Plánuje ale také zpřísnění zákona.

Ministerstvo spravedlnosti chystá změny v exekucích

Od novely exekučního řádu si Ministerstvo spravedlnosti slibuje zrychlení vymáhání pohledávek pro věřitele. Zároveň chce ministerstvo posílit dohled nad exekutory a zbavit soudce zbytečné administrativy.

Ministerstvo navrhuje, aby povinné lékařské prohlídky platil zaměstnavatel

Firmám možná vzrostou náklady. Podle návrhu Ministerstva zdravotnictví by totiž zaměstnavatel měl svým zaměstnancům platit povinné lékařské prohlídky, pokud pracují na rizikových pracovištích. Dosud se na prohlídkách podílí zdravotní pojišťovny. Na problematiku zdravotních prohlídek se server Podnikatel.cz zaměří v samostatném článku.

Agrární a Potravinářská komora odmítly zemědělskou reformu

Vládní reforma zemědělské politiky nedostatečně podporuje zemědělskou výrobu a velké podniky. Tvrdí to shodně Agrární komora a Potravinářská komora ČR. Vládní reformu zemědělské politiky ministr Gandalovič představil 10. dubna. Jejími hlavními pilíři má být podpora konkurenceschop­nosti, omezení byrokracie, spravedlivé pojetí zemědělské politiky EU, zvýšení kvality života na venkově a narovnání vlastnických vztahů k půdě.

Přes léto v prvních třech dnech nemoci plná nemocenská

Poslanecká sněmovna nestihne do konce června schválit novou úpravu nemocenské. Od 1. července tak již nebude platit, že v prvních třech dnech nemoci nedostává zaměstnanec žádnou nemocenskou – toto ustanovení zrušil Ústavní soud ČR. Protože Parlament novou úpravu neschválí, budou nemocní v prvních třech dnech neschopnosti pobírat cca 60 % své mzdy.

Vláda schválila záměr zákona o volném pohybu služeb

Vláda schválila návrh zákona o volném pohybu služeb. Zákon transponuje evropskou směrnici, která je považována za jeden z nejvýznamnějších aktů evropského práva. Zákon například výslovné upravuje přeshraniční poskytování služeb a svobodu usazení pro podnikatele v oblasti služeb. Podnikatelé zákon vítají.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Farmáři loni koupili rekordní počet traktorů

Zemědělci loni nakoupili rekordní počet traktorů a kombajnů. Obchodníci s technikou hlásí vyprodané sklady. Na objednané traktory se teď čeká až půl roku. Zemědělci nakupovali novou techniku, protože si loni vydělali na obilí a také jim pomohlo levnější euro.

školení červen 22 - tip do článku

Velké potravinářské firmy spustí výrobu biopotravin

Výroba biopotravin přestává být doménou malých firem, na český trh s biopotravinami začínají postupně vstupovat velké české potravinářské firmy. Nově se k výrobě biopotravin chystají potravinářské giganty Delta pekárny a Olma. Více než polovina biopotravin se na český trh dováží.

V průmyslu roste průměrná mzda i produktivita prá­ce

Dynamika růstu průmyslu se podle dat Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí 2008 oproti 4. čtvrtletí 2007 o něco snížila. Meziročně se však zvýšil počet zaměstnanců v průmyslu, a to na 1187 tisíc osob. Meziročně rostla také průměrná mzda zaměstnanců v průmyslu, a to na 21 974 korun. Vyšší byla průměrná mzda v podnicích se zahraniční kontrolou – 24 116 korun. Stejně tak rostla produktivita práce.

Anketa

Z uvedených článků jsem četl/a:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).