Hlavní navigace

exPRESS: Novým autem pojedou podnikatelé levněji

10. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ostrava a Praha jsou si díky novému úseku dálnice o něco blíž. A řidiči dají za benzín zase o něco víc. Bez ohledu na to, jak staré jejich auto je. Silniční daň však bude dražší jen pro ty, kteří jezdí staršími auty. Ekologie jede na zelenou.

Podnikatelé, diskutujte o vzdělávání v Česku

V jakém smyslu lze považovat partnerství mezi školami a podniky/zaměs­tnavateli za klíčové téma pro ČR i celou EU? Jaké aktivity by měly být v rámci partnerství škol a podniků/zaměs­tnavatelů v budoucnu podporovány? Jaká může být přidaná hodnota Evropské unie v této oblasti? – ptá se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mj. podnikatelů.

Ministerstvo se totiž zapojuje do veřejných konzultací. Občané tak mají na jeho webových stránkách možnost diskutovat o podobě terciárního vzdělávání v Česku, tedy o vzdělávání vysokém a vyšším odborném. Ministerstvo v této oblasti vypracovalo strategický dokument Bílá kniha terciárního vzdělávání. Diskuze startuje 12. května.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Kellner chce převzít Zentivu

PPF Holding Petra Kellnera chce svůj podíl ve farmaceutické společnosti Zentiva zvýšit natolik, aby mohl ovlivňovat strategii a řízení firmy. Skupina však hodlá nabídku převzetí učinit jen v případě, že návrh projde přezkoumáním ze strany České národní banky.

Microsoft stáhl nabídku na převzetí Yahoo

Microsoft a Yahoo se totiž nedohodly na ceně. Internetová firma žádala 47,5 miliardy dolarů, Microsoft nabízel o pět méně. Podle analytiků však Yahoo zbytečně riskovala. A měli pravdu. Akcie Yahoo padaly vzápětí dolů.

Čeští výrobci biopotravin zatím pokulhávají za poptávkou

Čeští výrobci nepokrývají zvyšující se poptávku po biopotravinách. Výsledkem je to, že se skoro dvě třetiny biopotravin do Česka dovážejí. A to nejčastěji z Německa a Rakouska, ale také z Nového Zélandu nebo Argentiny

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Ministerstvo financí nabízí firmám velkou IT zakázku

Hledá totiž firmu, která dokáže nově vybudovat státní pokladnu a také vytvořit centrální účetní systém pro státní pokladnu, kterou ročně protečou dva biliony korun. Půjde o dvojnásobnou zakázku oproti té, kterou MF zrušilo na začátku února. Celý tendr vyjde na 2,5 milionu korun.

Praha a Ostrava se přiblížily díky novému úseku dálnice

Ředitelství silnic a dálnic České republiky zprovoznilo úsek dálnice D47 (D1) mezi Bílovcem a Ostravou – Rudná. Úsek navazuje na část dálnice mezi Ostravou a Bohumínem, po kterém řidiči jezdí již od konce minulého roku. Další část dálnice by pak měla fungovat do konce letošního roku.

Nižší silniční daň pro novější automobily

Poslanecká sněmovna podpořila vládní novelu Zákona číslo 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů, která mění výpočet silniční daně. Ta se bude nově určovat podle stáří automobilu. Majitelé novějších automobilů budou platit nižší silniční daň. Zároveň dochází ke zvýhodnění některých vozidel na ekologický pohon.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Manažeři se mají díky bonusům lépe

Pro ředitele a nejvyšší manažery českých firem bývají mimoplatové odměny důležitější než samostatný základní plat. Nejvíce mohou vrcholoví manažeři vydělat na akciích, ale musí se jim dařit. Dalšími slušnými příjmy jsou navíc příspěvky na penzijní a životní pojištění, ale bonusem se staly také speciality jako placení stravného a vzdělání pro rodinné příslušníky.

Hotely musí platit za televizní přijímače

Parlamentem české republiky doputovala až k prezidentovi novela autorského zákona, která uzákoňuje povinnost hoteliérů platit koncesionářské poplatky za televizní přijímače na pokojích. Prezidentovým podpisem tak podnikatelům v oblasti hotelnictví přibudou nejen další výdaje, ale podle Asociace hotelů a restaurací České republiky zřejmě také administrativa.

Běžný účet v bance je pro firmy nezbytnost

České společnosti při výběru bankovních služeb nespoléhají pouze na jednu banku, ale vybírají ze služeb více bankovních domů současně. Mezi nejfrekventova­nějšími službami jsou vedle běžného účtu například platební karty pro firmu, mezinárodní platební styk nebo provozní úvěr, vyplývá z průzkumu zaměřeného na korporátní bankovnictví, který realizovala společnost MasterCard. Vlastnit běžný účet v bance je již podle průzkumu pro firmy nezbytnost.

Ceny pohonných hmot v Česku během týdne výrazně vzrostly

Pohonné hmoty v Česku tento týden výrazně podražily. Cena nafty stoupla o osmdesát haléřů, v průměru se prodávala za 32,71 korun. Natural i Speciál se prodávaly zhruba o 60 haléřů dráž oproti minulému týdnu.

Z uvedených článků jsem četl/a:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).