Hlavní navigace

exPRESS: Rok 2008 ve znamení finanční krize

27. 12. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Rok 2008 se zřejmě definitivně zapíše do dějin jako rok krizový. Server Podnikatel.cz připravil souhrn těch nejpodstatnějších událostí, které finanční krize způsobila. Vše začalo již v půlce září pádem banky Lehman Brothers...

Zeman k finanční krizi: „Dát peníze někam umí každý idiot“

Na fóru k finanční krizi vystoupila řada ekonomů a zástupců podnikatelů. Všichni varovali před podceněním krize a volali po včasných opatřeních. Současně se ale také shodli, že stát by neměl pouze bezmyšlenkovitě dávat peníze.

Konec bezstarostných časů se blíží mílovými kroky a pokud česká ekonomika v příštím roce vůbec poroste, bude to úspěch. Další státní regulace situaci nepomohou, spíše naopak. Nejen na těchto závěrech se shodli účastníci prosincového finančního fóra Zlaté koruny, které se zabývalo současnou finanční krizí a jejími dopady.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize v ČR

Tatrovka propustí více zaměstnanců, než se očekávalo

Zaměstnanci kopřivnické Tatry nebudou mít zřejmě příliš veselého Silvestra. Automobilka se totiž rozhodla, že počátkem příštího roku propustí 569 pracovníků. Celkově tak od pololetí roku 2008 do března 2009 přijde o práci v Tatře 1400 zaměstnanců.

HK ČR: Devět z deseti firem má méně zakázek

Zakázky českých firem klesají. Poukázala na to Hospodářská komora ČR, která jejich počet meziročně porovnala a zjistila, že tomuto problému čelí devět firem z deseti. Téměř třicet procent podniků uvedlo, že počet zakázek se snížil o čtvrtinu a více. Tři pětiny firem proto ukončí letos výrobu dříve než obvykle.

Mřížce odzvoní. Odpočet DPH má platit pro všechna nová auta

Tradiční „vytváření“ užitkových vozů pomocí mřížky se zřejmě stane minulostí. Ministerstvo financí totiž navrhuje odpočet DPH pro všechna nová auta. Firmy opatření vítají, ale zdůrazňují, že nové zakázky jim nepřinese.

Škodovka otevřela nové technologické centrum. Má jí pomoci překlenout krizi

Společnost Škoda Auto otevřela nové technologické centrum, které má posílit její pozici v rámci celého koncernu. Díky tomu vzniklo tři sta nových pracovních míst pro kvalifikované specialisty.

Senátoři dali zelenou zvýšeným garancím vkladů

Na listopadovém zasedání schválili senátoři novelu zákona o bankách. Vklady v bankách tedy budou pojištěny až do 50 tisíc eur. Dosud se garance vztahovala na částky do poloviční výše. Zrušena bude také 10% spoluúčast vkladatelů.

Krize klepe na dveře. České automobilky propustí tisíce lidí

Krize dorazila do ČR. Automobilový průmysl čeká propouštění. Podle jeho představitelů „dostane padáka“ až 10 000 lidí. Podnikatelé proto žádají vládu o pomoc. Ta ale upozornila, že některé požadavky pro ni nejsou akceptovatelné.

exPRESS - Koleje 02
Finanční krize ve světě

Toyotu čeká první provozní ztráta v historii

Toyota počítá v současností s tím, že bude mít provozní ztrátu ve výši 1,7 miliardy dolarů. Do záporných čísel by se tak dostala poprvé ve své 71leté historii.

Americká centrální banka srazila úrokovou sazbu na historické minimum

Americká centrální banka snížila včera svou hlavní úrokovou sazbu na historické minimum. Nyní je na úrovni 0 – 0,25 % z dosavadní úrovně jednoho procenta.

Finanční a realitní americké trhy čekají v příštím roce velmi krušné časy

Finanční a realitní trhy v Americe si roce 2009 sáhnou na dno, vyplývá ze zprávy Emerging Trends in Real Estate 2009. Stejně by se jim mělo vést i po většinu dalšího roku, což podle zprávy povede k poklesu hodnoty nemovitostí.

USA přišly o půl milionu pracovních míst

Finanční krize začíná stále více dopadat také na Spojené státy americké, které v předchozím měsíci zaznamenaly propad pracovních míst o 533 000, což je nejhlubší pokles za posledních 34 let.

Další snižování úrokových sazeb – Evropa se brání recesi

Evropská centrální banka snížila na počátku prosince své úrokové sazby o 0,75 %. Nyní jsou tedy na úrovni 2,5 %. Ke stejnému kroku přistoupily i Bank of England a švédská Riksbank. Banky tím chtějí zmírnit dopady světové finanční krize.

Eurostat potvrdil recesi v eurozóně

Eurostat dnes zveřejnil zpřesněný odhad vývoje HDP v eurozóně. Potvrdil tak dřívější předpovědi o tom, že se ekonomika zemí, kde se platí eurem, propadla do recese.

Krize se vyžádala další oběť. Do recese padlo i Švédsko

Finanční krize stáhla do recese další evropskou zemi, postiženým státem se stalo Švédsko. Švédské HDP kleslo ve druhém čtvrtletí po sobě o 0,1 %, což technicky značí recesi. Skandinávský stát se do tak nepříznivé ekonomické situace dostal poprvé od roku 1993.

USA rozdělily bankám dalších 34 miliard dolarů

Americké ministerstvo financí odstartovalo druhé kolo poskytování peněžní pomoci bankám, které postihla finanční krize. Dolarová injekce se tentokrát týkala 21 bankovních institutů a poskytnutá částka dosáhla skoro 34 milard dolarů (zhruba 671,3 mld. korun).

EU schválila Sarkozyho plán na reorganizaci globálního finančního trhu

Globální finanční trh čeká pravděpodobně reforma, ne-li dokonce reorganizace. Ministři financí Evropské unie totiž na svém jednání v Bruselu schválili plány reformy globálního finančního trhu, které v říjnu přeložil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Jak postupuje finanční krize?

Maďarsko dostane finanční injekci, Belgie půjčí 3,5 miliardy eur bance, která vlastní českou ČSOB. Pražská a tokijská burza opět padá. Arabské ropné státy už také krizi pociťují a Jižní Korea snižuje úrokové sazby.

Dvě evropské banky znárodněny. Bude Evropa následovat Ameriku?

Spojenými státy hýbe schvalování záchranného plánu, v Evropě se mezitím bankovní sektor dostává do problémů. Krize totiž dorazila do Evropy.

V Americe padl další finanční gigant

Finanční krize si připsala na konto další oběť. Je jím banka Washington Mutual, kterou ze čtvrtka na pátek uzavřeli regulátoři vládního Úřadu pro pojištění vkladů. Podle agentury Reuters jde o vůbec největší krach v historii Wall Streetu.

Trhy ve světě ožily, FED se rozhodl zachránit AIG

Americká centrální banka (FED) zachránila krachující pojišťovnu AIG překlenovacím úvěrem, který má dosáhnout 85 mld. USD. Stát za to získal 80% podíl v pojišťovně.

Tisk: Lehman Brothers vyhlásila bankrot

Hypoteční krize zasáhla už i čtvrtou největší investiční banku v USA. Společnost Lehman Brothers vyhlásila bankrot poté, co vyjednávání se zástupci Americké centrální banky (Fed) skončilo neúspěchem.

Anketa

Považujete současnou krizi za

exPRESS - Koleje 03
Rozhovory na téma finanční krize

Benda: Regulace vždy o krok zaostává za finančními „fištróny“

Přísná regulace stojí u zrodu finančních inovací, kterými se finančníci snaží dostat mimo dosah regulátora. „Selektivní podpora jednotlivých odvětví situaci nevyřeší,“ říká Vojtěch Benda, hlavní ekonom firmy ING Wholesale Banking.

Richter: Rok 2009 bude kritický, krizi nebudeme ušetřeni

Možná právě včas vzniklo sdružení, které se zabývá otázkami souvisejícími s řízením podniku v době krize a insolvencí. Českou pobočku Turnaround Management Association představil místopředseda její správní rady Tomáš Richter.

Záškodný: Bankám hrozí jediné – uměle vyvolaná panika

Banky budou kvůli finanční krizi obezřetnější při poskytování půjček, říká šéf segmentů komerčního bankovnictví Vojtěch Záškodný z GE Money Bank. Zároveň trh uklidňuje, české banky jsou ve velmi dobré finanční kondici.

Kužel: Banky by měly otevřeně říci, jak na tom jsou

Nechtějme senzaci za každou cenu a nepodléhejme panice, varuje prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Zároveň ale vnímá problémy – například zhoršenou dostupnost podnikatelských ú­věrů.

Cloud 22 temata

Janoušek: Pokles akcií láká na burzu nové investory

Evropské burzy v podstatě kopírují jen vývoj v USA, což platí i pro tu pražskou. Pokles trhů ale též láká nové investory, říká Libor Janoušek, obchodní ředitel brokerjet České spořitelny. Další vývoj však lze jen těžko odhadnout.

Farský: Některé kauzy se mohou kvůli finanční krizi vytratit

Média jsou pro podnikatele klíčová. Jejich informacemi se inspirují a čerpají scénáře řešení, říká šéf společnosti NEWTON Media David Farský. A hledají ho i v současné krizi, o níž média informují možná až příliš

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).