Hlavní navigace

HK: Světová krize dopadá na české podniky od samého začátku

18. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční krize, která v posledních dnech opět nabobtnala, dopadá na české podniky od úplného začátku. Tvrdí to Hospodářská komora (HKČR), podle níž je dopad již od doby, kdy američtí investoři začali svá finanční aktiva ukládat ve střední Evropě, tedy i v Česku. Jak uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, dopady současné krize pocítí především exportéři a exportně orientovaní výrobci.

Lze očekávat, že se rychleji a výrazněji projeví u podniků, které se orientují na dodávky pro stavebnictví, především exportní. Nepředpokládáme nicméně, že by se měl v nejbližší době všeobecně dramaticky zhoršit přístup podniků k úvěrům, uvádí prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Jak Hospodářská komora tvrdí, krize způsobila i utlumení ekonomické aktivity – nejprve ve Spojených státech, pak i v západní Evropě. Naposledy dopadla na Německo, které je nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR s podílem cca 30% na českých vývozech. Organizace zastupující podnikatelskou veřejnost však upozorňuje, finanční společnosti mají jisté možnosti, jak se s touto nepříznivou situací vypořádat. Možnosti skýtají především kvalitní zajištění jejich portfolia (tzv. hedging) a tlak na zvyšování efektivnosti či investice do aktiv, které naopak na krizi vydělávají, píše se ve stanovisku HKČR.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).