Hlavní navigace

Finančáky prodlužují otevírací dobu, doporučují však stále komunikaci na dálku

20. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ode dneška, pondělí 20. dubna, prodlužují pro poplatníky finanční úřady otevírací dobu podatelen.

Termín pro podání daňového přiznání byl v souvislosti s koronavirovou pandemií prodloužen o tři měsíce. Není tedy třeba na tuto povinnost spěchat. 

Je však určitě dobré si nejzazší nový termín pohlídat, pokud jej poplatník promešká, hrozí mu vysoká sankce. Jestliže termín 1. července poplatník nestihne, sankce se mu budou počítat už od dubna. Nepodáte přiznání a neuhradíte daň do 1. července, sankce se vypočítá od dubna

I přesto, že je v této době vhodnější vyřizovat své daňové povinnosti na dálku, což také finanční úřady preferují, prodloužily otevírací dobu svých podatelen. 

Od pondělí 20. dubna 2020 bude pro veřejnost prodloužena otevírací doba podatelen na finančních úřadech, a to pondělí a středa, od 8 – 17. I nadále doporučujeme dálkovou formu komunikace k vyřízení vašich záležitostí, uvádí finanční správa. 

Způsobů podání přiznání k dani je několik

Způsobů, jak podat daňové přiznání k dani z příjmů, je hned několik. Vzhledem k aktuální situaci jsou teď nejvhodnější ty, při kterých nemusí plátce s formulářem na příslušný finanční úřad osobně. 

Čtěte také: Je možné daňové přiznání naskenovat a zaslat finančnímu úřadu e-mailem?

Daňové přiznání a jiné formuláře lze podat elektronicky nebo poštou bez nutnosti návštěvy. Podání však musí být autorizováno prostřednictvím kvalifikovaného prostředku (např. datové schránky, uznávaného elektronického podpisu).

Ten, kdo není schopen učinit podání elektronicky a obává se osobní návštěvy úřadu, může tak učinit prostřednictvím poštovní zásilky. V tomto případě není nutné zaslat zásilku doporučeně, a tudíž je možné využít i poštovní schránku bez nutnosti navštívit pobočku pošty, upozorňuje finanční správa. 

Psali jsme: Nemáte datovku ani uznávaný elektronický podpis? I tak lze podat přiznání online

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).