Hlavní navigace

Ekonomové: finanční krize se české ekonomice nevyhne

2. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hlavní ekonomové ING odhadují, že světová finanční krize se české ekonomice nevyhne. Pocítí ji i jednotlivci a negativně ovlivní i nově vznikající trhy. Podle analýzy, kterou zpracovali, se pouze několik evropských ekonomik z nově vznikajících trhů jeví bezpečných. Výhled pro Česko je však v porovnání s ostatními těmito ekonomikami docela příznivý.

Hlavní ekonomové ING zveřejnili analýzu, podle která se finanční krize nevyhne ani české ekonomice. Její dopady pocítí jednotlivci i nově vznikající trhy. Analýza upozornila na to, že pouze několik evropských ekonomik právě z nově vznikajících trhů se jeví jako bezpečné. Charles Robetson, hlavní ekonom ING pro rozvíjející se trhy Evropy, Středního východu a Afriky uvedl, že analýza se zaměřila na bankovní sektor a riziko státního dluhu nově vznikajících trhů na trzích v Evropě. Svět se podle něho nachází bez ohledu na úvěrovou krizi v jedné z pěti největších recesí za posledních sto let.

Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING Wholesale Banking míní, že dopadům krize se nevyhne ani Česko. Její následky lze hledat v klesající zahraniční poptávce nebo zpřísňování úvěrových podmínek, které negativně ovlivní český vývoz a aktivitu firem. Podle Bendy je však výhled pro Česko v porovnání s prognózou jiných zemí s nově vznikajícími trhy stále relativně příznivý a riziko sestupu do recese velmi malé. Podle ekonomů ING ekonomický růst zpomalí na 2 až 3% tempo a očekávané zrychlování v přespříštím roce bude pravděpodobně velmi pozvolné. Díky vysoké závislosti české ekonomiky na trzích zemí eurozóny bude vývoj tamních ekonomik z hlediska rizik ekonomického růstu klíčový.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).