Hlavní navigace

Řešení finanční krize se zdražuje. České peněžní trhy jsou prozatím v bezpečí

25. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Náklady na řešení finanční krize by se mohly oproti očekávání vyšplhat ještě o 0,2 bilionu dolarů výš. České finanční trhy nejsou výrazněji zasaženy.

V přepočtu budou odhady nákladů ve výši 21,5 bilionů korun. Původní částka byla byla o něco nižší, informoval dnes server E15. Přesto by se světová ekonomika měla recesi vyhnout a v příštím roce pomalu začít vracet do původních kolejí. Navzdory velmi reálnému riziku a obavám je moje dnešní sdělení v zásadě příznivé, řekl první náměstek ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) John Lipsky s tím,že příznivé prognózy jsou ale podmíněny přijetím některých opatření ze strany států. Odhaduje se, že ke konci letošního roku bude tempo růstu globální ekonomiky kolem tří procent, v tom příštím už by se ale mohlo o procentní bod zvýšit. Lipsky dále uvedl, že důležité je v zemích stižených finanční krizí obnovit fungování trhu a získat zpět důvěru a optimismus. Za správné považuje podporu hypotečních institucí i některých státních intervencí za účelem rekapitalizace finančního systému. Čtěte více: Hrozí světu největší hospodářská krize posledních sta let?.

České finanční trhy nejsou krizí výrazně zasaženy, není proto důvod přikračovat k výraznějším opatřením. To potvrdilo i dnešní rozhodnutí ČNB neměnit úroveň úrokových sazeb. Výrazněji reaguje pouze pražská burza, jelikož akciový trh je flexibilní a reaguje velice rychle. Čtěte také: Tisk: 700 miliard na záchranu americké ekonomiky

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).