Hlavní navigace

Finanční správa drží slovo, u kontrolních hlášení zatím neudělila žádnou pokutu

12. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Na počátku roku finanční správa slíbila, že než se schválí změny u sankčního režimu u kontrolního hlášení, nebude pokuty udělovat. Své slovo dosud drží.

Finanční správa dodržuje své slovo a v oblasti pokut u kontrolních hlášení k DPH zatím postupuje benevolentně. Přestože se první hlášení podávala již před více než dvěma měsíci a podaly je již statisíce plátců, doposud nebyla udělena žádná pokuta. Ve sněmovně navíc čeká na třetí čtení novela, která by měla sankční režim zmírnit. Jakmile ale změny začnou platit, musí podnikatelé počítat s tím, že finanční úřady začnou přitvrzovat.

Čtěte také: Braňte se Kombajnu, nelegálnímu postupu u kontrolních hlášení. Podejte stížnost

Aktuální sankce jsou neadekvátně přísné

Mezi nejvíce kritizované části u kontrolních hlášení patří sankční režim. U kontrolních hlášení k DPH jsou totiž aktuálně stanovené poměrně krátké lhůty a přísné pokuty. Kontrolní hlášení se musí podat v návaznosti na osobu plátce do 25 dnů od skončení měsíce nebo čtvrtletí. Kdo své povinnosti ohledně kontrolního hlášení k DPH včas nesplní, čekají ho pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vzniká mu povinnost uhradit pokutu ve výši

  • 1000 Kč, pokud jej dodatečně podá, aniž by k tomu byl vyzván,
  • 10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván,
  • 30 000 Kč, pokud jej nepodá na základě výzvy ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
  • 50 000 Kč, pokud šlo o řádné hlášení a nepodá jej vůbec nebo ani v náhradní lhůtě.

Zákon navíc obsahuje další pokuty, které mohou plátci DPH v souvislosti s kontrolním hlášením dostat. U nich ale již existuje možnost pro správce daně stanovit jejich výši, a to do 50 000 Kč plátci, který na základě výzvy správce daně k odstranění pochybností nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje prostřednictvím následného kontrolního hlášení, a až do výše 500 000 Kč pro plátce, kteří nesplněním povinnosti související s kontrolním hlášením závažně ztěžují nebo maří správu daní.

Zmíněná výzva se má doručovat elektronicky, a to prostřednictvím


a)  datové schránky, nebo


b)  veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátcem za tím účelem uvedenou, nemá-li plátce zpřístupněnu datovou schránku. Tuto adresu sdělíte správci daně při podání prvního kontrolního hlášení.

Výzva, která se doručuje prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu, se považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně. Aktuálně mají podnikatelé na reakci 5 kalendářních dní od doručení výzvy. Pokud by podnikatel do těchto pěti dnů na výzvu nijak nezareagoval (třeba jen tím, že údaje v hlášení potvrdí jako správné), dostane nyní dle platné legislativy pokutu 30 tisíc korun.

Čtěte více: Kontrolní hlášení lze podat včas, mít správně a stejně dostat pokutu 30 tisíc Kč

Novelu, která vše zmírní, čeká třetí čtení

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed

Finanční úřady zatím drží slovo. Pokuty u kontrolních hlášení neudělují.

V legislativním procesu se ovšem již nachází novela, která má sankční režim zmírnit. Lhůta pro reakci na výzvu se má změnit z 5 kalendářních na 5 pracovních dní, což dá podnikatelům větší časový prostor na reakci, zejména v případě víkendů prodloužených o sváteční dny či při čerpání dovolené. Do zákona se dále doplní institut prominutí pokuty, který se bude týkat pokut v pevné výši 10 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč, a institut vyloučení vzniku pokuty, který se bude týkat pokuty v pevné výši 1000 Kč.

V případě pokuty ve výši 1000 Kč bude tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Správce daně toto zohlední automaticky bez nutnosti podávat žádost. Novela navíc počítá se zpětnými úlevami, které se budou vztahovat k pokutám uděleným před nabytím účinnosti novely. Návrh však teprve prošel druhým čtením.

Finanční správa drží slovo, hlášení jsou zatím bez pokut

Finanční správa nicméně na začátku roku ujistila, že do nabytí účinnosti novely bude postupovat benevolentně. Pokutu ve výši 1000 Kč za pozdní podání hlášení slíbila neudělovat vůbec a vyšší pokuty jen ve výjimečných případech. A svůj slib finanční správa zatím plní. Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ), serveru Podnikatel.cz potvrdila, že u kontrolních hlášení zatím nebyly žádné pokuty uděleny. Jak nicméně připustila i finanční správa, v některých případech zahájila na základě hlášení postup k odstranění pochybností. To je však podle některých daňových poradců v rozporu se zákonem.

Čtěte více: Finanční správa porušuje u kontrolních hlášení zákon, tvrdí daňový poradce

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Co se týče fungování systému, úřady na počátku místo posílání výzev plátcům telefonovaly nebo posílaly neoficiální emaily. Výzvy se ale již rozesílají a podnikatelé se na ně učí reagovat. Podle údajů GFŘ bylo od počátku roku doposud odesláno celkem 7,5 tisíce výzev k podání kontrolního hlášení. Dalších 16,3 tisíce výzev poslaly úřady k odstranění nesrovnalostí v kontrolním hlášení. A jaké byly reakce plátců na doručené výzvy? Přes polovinu z nich (52 %) podalo následné kontrolní hlášení, přibližně 5 % nereagovalo vůbec a zbylé dvě pětiny potvrdily správnost původního podání.

S benevolentním přístupem úřadů ale nemohou podnikatelé počítat do nekonečna. Jakmile budou schváleny příslušné změny sankčního režimu, dá se očekávat, že finanční úřady již přitvrdí a začnou pokuty udělovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).