Hlavní navigace

Finanční správa omezuje úřední hodiny podatelen

16. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V rámci bezpečnostního opatření omezily finanční úřady své úřední hodiny. Stále však platí, aby plátci využívali raději komunikaci na dálku.

Finanční správa už v minulém týdnu apelovala na plátce, aby místo osobního kontaktu raději využili pro své daňové povinnosti ostatní způsoby komunikace. 

Daňové přiznání a jiné formuláře lze podat elektronicky nebo poštou bez nutnosti návštěvy. Podání však musí být autorizováno prostřednictvím kvalifikovaného prostředku (např. datové schránky, uznávaného elektronického podpisu).

Psali jsme: Snažte se vyhnout úřadům, komunikujte na dálku, doporučuje Finanční správa ČR

Omezené úřední hodiny podatelen berňáků

Úřední hodiny podatelen finančních úřadů budou pouze v pondělí a ve středu od 8:00 do 11:00. Tato rozhodnutí jsou v souladu s opatřeními, která mají minimalizovat riziko přenosu nemoci mezi občany, uvádí finanční správa na svých webových stránkách. 

Tip do článku - EBF spíkři 1

Ani pro úhradu daní není třeba osobní návštěva

Placení daní je možné bezhotovostním převodem bez návštěvy úřadu nebo pošty. V případě, že dotyčná osoba nemá internetové bankovnictví k dispozici, je možné zaplacením daně pověřit jinou osobu (např. příbuzného). Daňový řád pamatuje i na tyto případy a umožňuje, aby správce daně přijal jakoukoliv platbu daně i přesto, že není provedena přímo daňovým subjektem. S touto platbou zachází stejným způsobem, jako by ji vykonal daňový poplatník. 

Máte otázky?

Zajistěte si konkrétní odpovědi. Vyzkoušejte bezplatné diskuzní fórum na BusinessCenter.cz, kde odpovídají odborníci z řad uživatelů. Vše zdarma.

Nicméně, v rámci tzv. liberačního balíčku který byl Vládou ČR schválen, jsou termíny pro daňové povinnosti posunuty. Lhůta pro podání daňových přiznání se prodlouží o tři měsíce a úlevy budou i u pokut u kontrolních hlášení a EET. Poslední vlny EET se nicméně odkládat nemají. Podrobněji v článku Termín pro přiznání se odloží, EET má ale odstartovat dle plánu. Co další úlevy?

Další změny a omezení spojené s koronavirem: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).