Hlavní navigace

Finanční správa poslala poplatníkům přeplatky v hodnotě téměř 12 miliard

Na finanční správě zpracovali téměř 900 tisíc žádostí o přeplatek a na účty poplatníků odeslali necelých 12 miliard korun.
Jana Langerová
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Daňové přiznání zatím podalo přes 1, 6 milionů fyzických osob.

Na zpracování a odeslání přeplatku má finanční správa třicetidenní lhůtu. Podle daňového řádu byl prvním dnem vzniku nároku na přeplatek 2. duben a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začala běžet 3. dubna. To znamená, že maximálně do 4. května musela finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz u žádostí podaných do 2. dubna 2020.

Vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem koronaviru přišlo v nevhodnou dobu jak pro daňové poplatníky, tak i finanční správu. Koncem března je každoročně rozšířena pracovní doba na finančních úřadech a zaměstnanci správy vyjíždějí vybírat daňová přiznání do menších obcí. Místo toho jsme museli finanční úřady uzavřít, omezit provozní dobu podatelen a zavést směnný provoz, abychom ochránili zdraví veřejnosti a našich zaměstnanců, popisuje generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Přiznání musí být odevzdáno do 1. července

Finanční správa upozorňuje, že v letošním roce u daně z příjmů fyzických osob došlo ke stanovení „bezpokutového období“ v případě pozdějšího odevzdání přiznání. To znamená, že nejpozději 1. 7. 2020 musí být formulář odevzdán a daň musí být zaplacena. V tomto termínu by tedy měla být i připsána daň na účtu příslušného finančního úřadu.

Daňové šablony ke stažení

Pokud poplatník do tohoto data neuhradí daň, bude mu předepsán úrok z prodlení, a to za celou dobu prodlení – tedy od dubna. V takovém případě je možné žádat o individuální prominutí podle standardních pravidel. 

O sankcích jsme psali v článku Nepodáte přiznání a neuhradíte daň do 1. července, sankce se vypočítá od dubna

ucto-korona-tip

Finanční správa žádá poplatníky, kteří měli odevzdat přiznání do začátku dubna, aby z důvodu ochrany zdraví v maximální míře využili bezkontaktní formu podání.

Přečtěte si více o možnostech podání on-line:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).