Hlavní navigace

Finanční správa přiznala barvu, za Janečka vyplácela odměny za neuznání odpočtů

5. 2. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční správa sice nejprve popírala, že úředníky motivovala odměnami, pokud firmě neuznají daňový odpočet na výzkum a vývoj, teď šla ale s pravdou ven.

Skutečnost, že se odměny vyplácely „za přísnost“, potvrdily dokumenty, které získaly Hospodářské noviny (HN) na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Nová šéfka finanční správy Tatjana Richterová však dle svých slov tuto praxi již zastavila.

Úředníci byli motivováni neuznávat odpočty

Jak finanční správa, tak ministerstvo financí dlouho popíraly, že by zaměstnance motivovaly odměnami, pokud firmám neuznají daňový odpočet na výzkum a vývoj a doměří jim daň. Jak ale ukazují dokumenty, které získaly Hospodářské noviny, opak je pravdou. Dokumenty definují takzvaný příslib cílových odměn. Interní sdělení podepsané Janečkem popisuje postup, jak získá úředník odměnu, pokud doměří předem stanovenou daň. V únoru 2016, kdy byl ministrem financí Andrej Babiš (ANO), Janeček rozeslal dokument na krajská ředitelství. Richterová potvrdila, že šéf úřadu mohl před daňovou kontrolou v konkrétní firmě určit cílovou odměnu a výši daně, jakou musí kontrolor podniku doměřit, aby tuto prémii získal, uvedly HN.

školení-leden22-molín

Jak upřesnila Tatjana Richterová, která původně tuto praxi popírala, bylo za roky 2016 až 2018 vyplaceno na těchto odměnách kolem 200 tisíc korun. Oslovení odborníci se přitom shodují, že vyplácení odměn na základě doměrků daní je protizákonné. Advokát Jiří Vaníček HN upřesnil, že daňový řád stojí na zásadě správného zjištění a stanovení daně. Pokud se podle něj prokáže, že konkrétní pracovníci postupovali při doměření daně v závislosti na výši své odměny, jedná se o postup protizákonný a současně i protiústavní. Nová šéfka finanční správy nicméně ujistila, že tuto praxi již zastavila.

Schillerová stále zapírá

Že se vyplácely odměny za přísnost, popírala i ministryně financí Alena Schillerová. Po televizním pořadu, kde jste vystoupil, že ty informace máte (míněn Miroslav Kalousek), jsem to odmítla a skutečně jsem se na poradě ujistila, že se to nikde regionálně neděje. A mám informaci, že se to neděje. Takže se to nedělo, neděje se to a dít se to nebude. Je to nepřijatelné, tvrdila před měsícem na jednání rozpočtového výboru Schillerová. Navzdory tomu, že praxi už přiznala finanční správa, Schillerová na dotaz HN, zda na tomto tvrzení trvá i nyní, přes své tiskové oddělení vzkázala, že její původní prohlášení platí.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).