Hlavní navigace

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

9. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od 3. dubna 2020 začala běžet třicetidenní lhůta pro vrácení přeplatku na dani. Nejpozději 4. května musí dát finanční správa příkaz do banky na vrácení peněz.

Nejzazší termín pro podání přiznání k dani byl kvůli vládním opatřením spojeným s šířením koronaviru posunut o tři měsíce, spousta poplatníků však dodržela termín původní a podala tiskopis do 1. dubna. 

Čtěte také: Přiznání k dani už podal. Potřebuje peníze, daň ještě neuhradil. Je to problém?

V letošním roce podalo daňové přiznání doposud 1 180 678 fyzických osob. Jak uvádí finanční správa, k 8. dubnu 2020 dni vyřídila první žádosti o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslala víc než 662 953 112 Kč.

Vzhledem k současné situaci někteří využili možnost Generálního pardonu a finanční správa očekává ještě víc než půl milionu podání, uvádí finanční správa. 

Psali jsme: Nemáte datovku ani uznávaný elektronický podpis? I tak lze podat přiznání online

Pokud si poplatníci s podáním přiznání k dani pospíšili a odevzdali ho už v lednu nebo únoru s tím, že přeplatek na dani z příjmů dostanou co nejdříve, nedočkali se. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od 1. dubna – tedy od okamžiku, kdy skončila „uzávěrka“ pro podání daňového přiznání. Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí dát finanční správa příkaz do banky na vrácení peněz.

Je možné daňové přiznání naskenovat a zaslat finančnímu úřadu e-mailem? 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).