Hlavní navigace

Finanční trh roste. Frčí životko a penzijko

18. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí zveřejnilo pravidelnou Zprávu o vývoji finančního trhu za rok 2010. Zpráva shrnuje vývoj a nejdůležitější změny v jednotlivých sektorech finančního trhu. Podle náměstkyně ministra financí odpovědné za oblast finančního trhu Kláry Król, je finanční sektor v Česku hodnocen jako stabilizovaný, s dos­tatečným kapitálovým vybavením a předpokladem odolání i případným nenadálým tržním šokům v nejbližším období. Náměstkyně dále uvedla, že rovněž tvorba zisku v sektoru se jeví jako vcelku příznivá a dává reálné předpoklady pro financování dalšího rozvoje. Externími problémy na zahraničních finančních trzích byl ten český ovlivněn v podstatě jen nepřímo.

Ze zprávy plyne roste zadlužení domácností (obdobně jako v minulých letech). Meziročně vzrostlo o 2,7 % a dosáhlo ke konci roku úrovně 1 138 miliard ko­run. Ve vztahu k výkonnosti ekonomiky a v evropském srovnání ale zůstává poměrně nízké. Pro hodnocení zadluženosti je třeba vzít v úvahu také to, že je většina úvěrů směřována na financování bytových potřeb. Proto považuji zadluženost českých domácností za relativně zdravou, vysvětluje Klára Król.

MM červen tip 1

Významně vzrostl i finanční trh. Po dvou letech oslabení došlo ke zrychlení tempa růstu pojistného trhu. Především se zde významnou měrou podílí zájem o životní pojištění (nárůst o 19,2 %), hrubé předepsané pojistné dosáhlo 156 miliard korun (nárůst o 8,2 %). Dále vzrostl objem prostředků spravovaných fondy kolektivního investování (o necelých 6 %), v rámci kterých mírně převažují fondy zahraniční na úkor domácích. Celková hodnota spravovaných fondů činila téměř 247,5 miliard ko­run.

Ovšem vloni se dařilo i penzijnímu připojištění. Připojistilo se 4,5 milionu účastníků, kteří do penzijních fondů vložili celkem 216,1 miliard ko­run. Dle zprávy o vývoji finančního trhu se však stále jedná o příspěvky velmi nízké a pro významnější navýšení příjmů v postproduktivním období nedostatečné. Věřím, že parametrické změny ve třetím pilíři důchodového systému, které jsou součástí penzijní reformy, povedou k navýšení příspěvků v penzijním připojištění, respektive nově doplňkovém penzijním spoření, které se tak stane plnohodnotnou součástí budování rezervy na stáří, uzavřela komentář k situaci v penzijním připojištění náměstkyně Król.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).