Hlavní navigace

Zlepšily se banky v nabídce firemních účtů? A jaké si účtují poplatky? Oslovili jsme ty největší z nich

29. 10. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Čeští podnikatelé stále žehrají nad vysokými bankovními poplatky u firemních účtů, které jsou v nabídce tuzemských bank. Ty však stále rozšiřují řadu výhod, které se drobnému podnikateli mohou hodit.

Na českém trhu s bankovními účty je pro drobného podnikatele připraven mix služeb, které s podnikáním a vedením účtu souvisejí. Získat komplexní odpověď na otázku, která banka nabízí nejvýhodnější účet pro podnikatele, je však stále těžší. Každá z bank má různé portfolio služeb, které s bankovním účtem nabízí. Nejjednodušší orientace tak zůstává podle základních poplatků.

Například poplatky za odchozí a příchozí platby se pohybují v průměru okolo pětikoruny. Poplatky za vedení účtu už se liší. Proto zjistit, jaký účet je nejvhodnější, vždy závisí na potřebách konkrétního podnikatele. Zde je přehled vybraných českých bank s nejzajímavějšími podnikatelskými účty.

Raiffeisenbank

Název účtu: Podnikatelské eKonto
Poplatky za vedení účtu: zdarma
Poplatky za příchozí platby: 5 Kč z RB, 7 Kč z jiné banky (klient může získat 30 odchozích/přícho­zích transakcí zdarma při splnění věrnostních podmínek) Poplatky za odchozí platby: 4 Kč do RB, 6 Kč z jiné banky
Poplatky za trvalé příkazy: 6 Kč do RB, 8 Kč do jiné banky
Zahraniční platby: Příchozí europlatby 200 Kč, ostatní 1% z částky, min. 300 a max. 1200 Kč

Kontokorent: Poskytnutí zdarma, správa úvěru 300 Kč/ měsíc
Úročení: spořící účet Podnikatelské eKonto Flexi max. 1,1%
Bonusy a věrnostní programy: Podnikatelské eKonto je postaveno na věrnostních slevách. V případě splnění věrnostních podmínek podnikatel neplatí žádné poplatky za vedení účtu, zdarma má i internetové bankovnictví a platební kartu, zdarma jsou i výpisy z účtu a dva výběry z bankomatu měsíčně.

Raiffeisenbank nabízí řadu služeb jako je například eKomunikátor (propojení účtu s firemním účetnictvím), multiměnový účet (v rámci účtu může mít až 9 podúčtů v různých cizích měnách), či zamykání platební karty (kartu lze odemknout před použitím a jinak ji mít zamčenou). Podnikatel může získat až 30 transakcí na účtu zdarma, jinak platí 4 Kč za odchozí platbu v rámci banky a 6 Kč do jiné banky, u příchozích je poplatek 5 Kč v rámci RB a 7 Kč z jiné banky.

Podnikatelské eKonto nabízí celou řadu věrnostních výhod. V případě splnění věrnostních podmínek neplatí podnikatel žádné poplatky za vedení účtu, zdarma má i internetové bankovnictví a platební kartu, zdarma jsou i výpisy z účtu a dva výběry z bankomatu měsíčně.

Česká spořitelna

Název účtu: Firemní účet ČS
Poplatky za vedení účtu: individuálně, odvíjí se od nastavení služeb
Poplatky za trvalé příkazy: 5 Kč
Zahraniční platby: 220,– Kč do výše 50 000 EUR (včetně)

Kontokorent: Startovací limity jsou 20 000 Kč a 50 000 Kč. Všechny poplatky spojené s vedením a zřízením kontokorentu jsou zdarma
Úročení: 16,9 %

Firemní účet ČS nabízí zvýhodněné podmínky plateb – čím aktivnější klient je, tím výhodnější jsou pro něj transakce. Klient si tak může vybrat jeden ze šesti (od listopadu ze sedmi) druhů Transakčních balíčků, které jsou rozděleny na dva typy a které klientovi umožní využívat vybraných transakcí za zvýhodněnou cenu.

Prvním typem jsou Elektronické transakce. Jedná se o platební příkazy zadané přes SERVIS 24 internetové, GSM a telefonní bankovnictví, BUSINESS 24 a Multicash. Druhým typem transakcí jsou Komplexní transakce. Balíček obsahuje stejný typ transakcí jako balíček elektronických transakcí a k tomu navíc další typy transakcí jako je došlá platba, realizace inkasa, realizace trvalého příkazu, dobití mobilního telefonu, výběr a vklad na účet v České spořitelně prostřednictvím bankomatů či cashback.

Česká spořitelna navíc nabízí ke svému novému Firemnímu účtu možnost sjednat si Pojištění karty a osobních věcí a Cestovní pojištění. Cenu za pojištění si navíc mohou klienti zařadit do účetnictví a odečíst z daní.

Komerční banka

Název účtu: Efekt Start, Efekt
Poplatky za vedení účtu: 100 Kč/měsíc
Ostatní poplatky: individuálně

Komerční banka rozlišuje dva základní balíčky pro pro OSVČ a malé a střední podniky. V prvním případě se jedná o balíček Efekt Start, který je určen začínajícím podnikatelům a firmám. Obsahuje běžný korunový účet s možností čerpat povolený debet, platební kartu, dále zvolenou službu přímého bankovnictví s pěti bezplatnými odchozími transakcemi měsíčně a současně pět příchozích transakcí měsíčně zdarma.

V druhém jde o balíček Efekt, který nabízí možnost čerpat povolený debet, platební kartu, zvolenou službu přímého bankovnictví s pěti bezplatnými odchozími transakcemi měsíčně a současně pět příchozích transakcí měsíčně zdarma.

Od května letošního roku nabízí Komerční banka živnostníkům a malým firmám možnost zhodnocovat své prostředky na KB Spořícím kontu Bonus. Tento korunový spořící účet je bez výpovědní lhůty, podnikatelé tak mohou v případě potřeby své spořené prostředky okamžitě použít pro potřeby podnikání. Vklady jsou úročeny dvousložkovou sazbou složenou ze základní úrokové sazby a bonusové sazby.

Poštovní spořitelna

Název účtu: Era účet k podnikání
Poplatky za vedení účtu: vedení účtu 50 Kč (prvních 6 měsíců zdarma)
Poplatky za příchozí platby: zdarma
Poplatky za odchozí platby: 8 Kč
Poplatky za trvalé příkazy: 8 Kč
Zahraniční platby: zdarma

Kontokorent: zřízení zdarma (vedení 19 Kč / měsíc)

Úročení: 16,90%

Bonusy a věrnostní programy: například slevy na pohonné hmoty

Era účet k podnikání je určen živnostníkům a podnikatelům, nebo lidem podnikajícím při zaměstnání. K účtu je zdarma vydaná mezinárodní platební karta Maxkarta, se kterou lze platit v obchodech i na internetu, vybírat peníze z bankomatů Poštovní spořitelny i ČSOB.

Peníze lze vybírat také v obchodech (CashBack) a také zadávat platební příkazy, nebo výhodně vkládat hotovost na poštách a ve finančních centrech Poštovní spořitelny. Klienti banky navíc získávají výhody v rámci věrnostního programu i slevy na pohonné hmoty. Dále s účtem souvisí i bezplatné zřízení internetového nebo telefonního bankovnictví a možností sjednání výhodného povoleného přečerpání účtu či kreditní karty pro podnikatele.

Fio banka

Název firemního konta: Podnikatelský účet
Poplatky za vedení účtu: zdarma
Poplatky za příchozí platby: 0 Kč (neomezené množství)
Poplatky za odchozí platby: 0 Kč (neomezené množství)
Poplatky za trvalé příkazy: 0 Kč (neomezené množství, stejně jako u inkasa a SIPO)
Zahraniční platby: Česko-slovenské v EUR: zdarma, Europlatby (mimo SR): 1 EUR (25 Kč) za příchozí, 2 EUR (50 Kč) za odchozí, ostatní mezinárodní – dle dispozice

Kontokorent: úroční 8,30 %, nebo 14,30 % p.a. podle typu kontokorentu
Bonusy a věrnostní programy: aktuálně žádné

GE Money Bank

Název firemního konta: Genius Business Active
Poplatky za vedení účtu: zdarma (při minimálním zůstatku 500 000 Kč)
Poplatky za příchozí platby: zdarma
Poplatky za odchozí platby: zdarma
Poplatky za trvalé příkazy: zdarma
Zahraniční platby: zdarma

Kontokorent: ano
Úročení: individuálně
Bonusy a věrnostní programy: odměna za bezhotovostní transakce kartou

Účet Genius Business Active je určen pro fyzické osoby podnikatele. V případě, že během prvních šesti měsíců nebude podnikatel s novým účtem spokojen, vrátí mu banka peníze za jeho vedení.

Bonusem pro uživatele účtu jsou odměny za platbu kartou. Na konci každého měsíce připíše banka na účet odměnu až 0,6 % z objemu všech bezhotovostních transakcí provedených platební kartou u obchodníků a na internetu. Tato odměna za platby kartou je automatickou součástí všech debetních platebních karet vydaných ke kontům Genius Business Active. Odměnu získají noví i stávající klienti.

Čtěte tutoriály: Finanční produkty pro podnikatele

Podnikatelské účty

Zjistěte, jaký je rozdíl mezi účtem pro živnostníka a účtem pro firmu a jaké karty dostanete k podnikatelskému účtu a co je to charge karta.

Ikona text

Spustit průvodce podnikatelskými účty

Úvěry a factoring

Potřebujete si půjčit od banky? Přečtěte si, jaké typy úvěrů jsou pro podnikání nejvhodnější. Zároveň zjistěte, jak může vašemu podnikání pomoci factoring, tedy odkup krátkodobé pohledávky factoringovou společností.

Ikona text

Spustit průvodce úvěry a factoringem

Leasing pro podnikatele

Chcete si pořídit firemní stroje, zařízení či automobil na leasing? Zjistěte, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a jaký je rozdíl mezi leasingem a úvěrem.

Ikona text

Spustit průvodce leasingem pro podnikatele

Pojištění podnikatelů

Každý podnikatel by měl pamatovat také na pojištění, ať už se jedná o pojištění majetku, pohledávek, nebo zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, které je pro podnikatele-zaměstnavatele povinné.

Ikona text

Spustit průvodce pojištěním podnikatelů

Náš pohled

Mezi podnikatelskými účty z pohledu serveru Podnikatel.cz dominuje FIO banka, která nabízí veškerý servis týkající se vedení účtu, přes poplatky za trvalé příkazy, zdarma. Co se týče poplatků za vedení účtu, je na tom nejlépe Raiffeisenbank. Oproti tomu u České spořitelny si podnikatel připlatí 50 korun a u Komerční banky dokonce 100 korun. Čtěte více: Bankovní účty v zahraničí pro české podnikatele

V porovnání s trvalými příkazy vyzdvihujeme opět FIO banku a GE Money bank, těsně v závěsu je Česká spořitelna, která nabízí tento poplatek za 5 korun. Nejvíce si připlatíte u Poštovní spořitelny, kde za tuto platbu musíte obětovat 8 korun. Rozdíl je zde 3 koruny vůči nejbližší konkurenci a celých 8 korun ztrácí na FIO banku a GE Money bank. Čtěte více: Je možné pro podnikání používat studentský účet?

Úročení se v některých případech nastavuje individuálním posouzením, jako například u GE Money bank. Nejvyšší úrokovou sazbu však nabízí shodně Česká spořitelna a Poštovní spořitelna. Obě mají úrokovou sazbu nastavenou na 16,9 %.

Rychlý přehled podnikatelských účtů
Banka Raiffeisenbank Česká spořitelna Komerční banka Poštovní spořitelna FIO banka GE Money bank
Název firemního konta eKonto Firemní účet ČS Efekt Start a Efekt Era Podnikatelský účet Genius Business Active
Poplatky za vedení účtu zdarma individuální 100 Kč 50 Kč zdarma zdarma
Poplatky za příchozí platby 5 Kč z RB a 7 Kč z jiné banky individuálně individuálně zdarma zdarma zdarma
Poplatky za odchozí platby 4 Kč do RB a 6 Kč z jiné banky individuálně individuálně 8 Kč zdarma zdarma
Poplatky za trvalé příkazy 6 Kč do RB a 8 Kč do jiné banky 5 Kč individuálně 8 Kč zdarma zdarma
Zahraniční platby Příchozí europlatby 200 Kč 220 Kč individuálně zdarma 2 EUR zdarma
Kontokorent ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Úročení Flexi 1,1 procent 16,9 procent individuálně 16,9 procent individuálně individuálně

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).