Hlavní navigace

Firma Uber zavede od října #EET, týkat se ale bude jen nových řidičů

Daniel Morávek

Společnost Uber spustí od října 2018 pilotní provoz EET. Týkat se však bude pouze nových řidičů.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma bude zároveň poskytovat finanční správě data nezbytná ke správě daní, zejména celkovou částku jízdného, informovat řidiče o povinnostech souvisejících s DPH a zajistí, že dopravci předloží platné doklady o daňovém identifikačním čísle k DPH. Všechny tyto závazky obsahuje daňové memorandum, které včera podepsali generální manažer společnosti Uber pro střední a východní Evropu Alexei Stakh a ministryně financí Alena Schillerová.

Firma Uber se zavázala ke 3 věcem

Daňové memorandum, které bylo včera podepsáno, navazuje na nedávné memorandum vlády, města Prahy a firmy Uber. V nynějším memorandu se společnost Uber zavazuje:

Tipli listopad2

  1. Poskytovat finanční správě data nezbytná ke správě daní, zejména celkovou částku jízdného. Finanční správa tak získá informace o celoročních příjmech řidičů či společností jezdících pro Uber. Tím má být zajištěna kontrola daně z příjmu fyzických osob.
  2. Spustit od října 2018 pilotní provoz elektronické evidence tržeb pro nové řidiče. V předstihu před novelou zákona o EET tak dojde k dobrovolnému poskytování informací o hotovostních platbách, které řidiči či společnosti jezdící pro Uber obdrží. Finanční správa tím navíc získá možnost pilotního testování EET v oblasti osobní přepravy a možnost nastavit a vyladit kontrolní mechanismy pro očekávané kompletní spuštění EET.
  3. Informovat řidiče o povinnostech souvisejících s DPH a zajistit, že dopravci předloží platné doklady o daňovém identifikačním čísle k DPH. V rámci souhrnného hlášení k DPH tak bude zajištěna řádná správa DPH.

Chtěla bych jasně deklarovat, že sdílenou digitální ekonomiku podporujeme, považujeme ji za perspektivní oblast podnikání, jejíž význam nezadržitelně narůstá, a jsme si vědomi povinnosti státu plně využít jejího stávajícího legislativního a administrativního ukotvení. Toto pevné ukotvení je zcela legitimní podmínkou pro akceptaci platforem digitální sdílené ekonomiky ze strany tradičních forem podnikání, v tomto případě zejména běžných taxi služeb, samospráv a vůbec všech, kterých se tento fenomén jakýmkoliv způsobem dotýká, komentovala ministryně financí Alena Schillerová.

Chceme být dlouhodobým partnerem České republiky a chceme dělat věci správně. Proto dnes s potěšením podepisujeme dohodu o spolupráci s Ministerstvem financí ČR, v níž se zavazujeme ke sdílení dat a výměně informací s českými orgány, aby tak měly lepší přehled o příjmech řidičů, kteří využívají aplikaci Uber v České republice. Zavázali jsme se také k zavedení elektronické evidence tržeb z našich přepravních služeb. Každá jednotlivá transakce, kterou zprostředkovává aplikace Uber, je transparentní a dohledatelná. Dnes jsme formálně stvrdili náš závazek zajistit pro české orgány širší přístup k těmto informacím a těší nás, že jsme první, kdo s tímto v oblasti přepravních služeb přichází, uzavřel Alexei Stakh, generální manažer společnosti Uber pro střední a východní Evropu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).