Hlavní navigace

Firmám na klíč nahrává česká legislativa

29. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé, kteří chtějí založit novou firmu, stále častěji volí nákup ready-made společností, tedy firem na klíč. Na firmách, které vznikly v loňském roce, mají ready-made společnosti asi 8procentní podíl. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti INCOMA Research.

Obliba nákupu firem na klíč plyne ze současné legislativy – pro řadu podnikatelů je založení firmy stále časově a administrativně poměrně náročné. Česká republika patří podle auditů renomovaných mezinárodních poradenských firem k zemím, kde je zahájení podnikání komplikovanou záležitostí z důvodu velkého počtu administrativních úkonů, byrokracie a pomalé práce příslušných úřadů. Zatímco ve vyspělých ekonomikách trvá založení firmy v řádech dnů, v České republice je podle průzkumu Světové banky založení firmy otázkou téměř tří týdnů, tvrdí Radovan Mužík, partner společnosti INCOMA Research.

Běžná cena s.r.o. na klíč se u největších firem na trhu pohybuje mezi 40 a 50 tisíci korun.

Výzkumníci se domnívají, že ready-made společnosti mají v Česku velký potenciál. A to i v případě, že se podmínky pro založení společnosti zlepší. Odvolávají se totiž na jejich oblibu v zemích, kde je založení společnosti výrazně jednodušší než v Česku a přitom v nich trh s firmami na klíč funguje.

Čtěte více o firmách na klíč na business serveru Podnikatel.cz:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).