Hlavní navigace

Firmy chtějí prodloužit mimořádné odpisy, vláda je proti

1. 2. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Jedním z mála protikrizových opatření, která přežila čistku Janotova balíčku, jsou i mimořádné odpisy. Firmy je považují za prospěšné a rády by prodloužily jejich platnost. Podle vlády jsou ale prioritou veřejné finance.

Velkou část protikrizových opatření, která na jaře loňského roku schválili poslanci a senátoři, zrušil, či zkrátil tzv. Janotův balíček. Slevy na sociálním pojištění platily jen do konce roku 2009 a stejně krátkou trvanlivost měl třeba i vyšší rodičovský příspěvek. Protikrizová podpora v neza­městnanosti pak dokonce ani nevstoupila v účinnost.

Jednou z mála změn, která zůstala funkční i v novém roce, jsou mimořádné zrychlené odpisy. Podnikatelé mohou toto opatření využít podle plánu až do poloviny letošního roku, avšak mnoho z nich by možnost zrychlených odpisů rádo prodloužilo a chtějí o tom přesvědčit vládu. Jenže ta je zásadně proti a tvrdí, že v současnosti je primárním cílem zlepšení stavu veřejných financí.

Podnikatelé považují mimořádné odpisy za prospěšné

Ještě předtím, než dostal protikrizový balíček definitivní podobu, patřily zrychlené odpisy mezi opatření s největší podporou firem. Podle Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory ČR, měly mimořádné odpisy zvýšit poptávku po hmotném majetku, například strojích a přinést vítaný ekonomický stimul pro tuzemské výrobní podniky, které se potýkaly s nízkým počtem zakázek. Kolik firem zrychlené odpisy využilo se zatím přesně neví, konkrétní statistiky budou k dispozici až v polovině roku po podání daňových přiznání. Čtěte více: Pomůžou zrychlené odpisy? Odborníci a firmy se neshodují.

Půl roku po nabytí účinnosti se názor firem na užitečnost zrychlených odpisů nezměnil a stále je považují za velice prospěšné. Podnikatelé hlavně upozorňují, že jde systémové řešení, které má plošný efekt a působí ve všech ekonomických odvětvích. Řada podnikatelů proto opatření využila a obnovila svůj majetek, čímž vlastně podpořila ekonomiku a zároveň investovalo do své budoucnosti, což je vždycky dobré. Za normálních okolností by řada firem tuto investici odsunula pravděpodobně až na budoucnost, potvrdil business serveru Podnikatel.cz Jiří VondrákHospodářské komory ČR.

Firmy chtějí zrychlené odpisy i nadále, vláda je proti

Zároveň se firmy jednohlasně shodují, že zrychlené odpisy by ponechaly dále v platnosti. Myslím, že by bylo prospěšné, aby opatření platilo i po červnu letošního roku, komentoval Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Právě s posledním červnem letošního roku má totiž skončit účinnost zrychlených odpisů. Pro úspěšné podnikatele je to pozitivní a platit by mohlo i nadále, připojil se Bedřich Ošťádal, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Firmy proto chtějí přesvědčit vládu, aby opatření prodloužila alespoň do konce roku. Podle podnikatelů bude rok 2010 pro tuzemskou ekonomiku zcela zásadní a zrychlené odpisy prý přinášejí požadovaný užitek s přijatelnými dopady na státní rozpočet. O prodloužení opatření se proto budeme i nadále snažit, slibuje Jiří Vondrák. Vláda však tomuto nápadu není příliš nakloněná a odpisy prodloužit nehodlá. V tuto chvíli je primárním cílem ozdravění veřejných financí, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí. Zda pod tlakem podnikatelských asociací nezmění vláda názor, ukáží až následující měsíce. Čtěte také: Jednou zvolenou metodu odpisování nelze nikdy změnit.

účto únor klímová

Odpovídají, podle vašich zkušeností, doby odpisu skutečné životnosti majetku?

Jak vypadají mimořádné odpisy

Mimořádné odpisy zkrátily odpisovou dobu u první a druhé skupiny dlouhodobého majetku. Toto opatření zavedlo pro hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 1 pořízený v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 možnost jeho odepsání rovnoměrně bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. Do první odpisové skupiny patří podle přílohy 1 k zákonu o dani z příjmů například kancelářské stroje, počítače, nástroje nebo nářadí.

Pro majetek ve skupině 2 se doba odepisování zkrátila na 24 měsíců. Za prvních 12 měsíců se přitom uplatňují odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za následujících 12 měsíců pak rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku. Do druhé odpisové skupiny patří třeba auta, stroje či přístroje. Čtěte více: Kdy jsou mimořádné zrychlené odpisy výhodné?

Stanovení odpisů v obou skupinách

1. odpisová skupina

Poplatník zahajuje odpisování počínaje následujícím měsícem po dni, ve kterém byly splněny podmínky pro odpisování. Výše odpisů za zdaňovací období činí 1/12 vstupní ceny za každý měsíc.

Příklad: Poplatník nakoupil v měsíci březnu zařízení za 120 000  Kč zařazené do 1. odpisové skupiny. Rozhodl se využít mimořádný odpis.

Výpočet: Měsíční odpis =10 000  Kč (120  000/12). Poplatník v roce 2009 uplatní za duben prosinec 90 000 Kč. Zbylých 30 000 Kč za leden až březen uplatní v roce 2010.

2. odpisová skupina

U druhé odpisové skupiny uplatní poplatník za prvních 12 měsíců odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny majetku (1/12 z 60 % vstupní ceny za každý měsíc následující po uvedení do užívání) a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny majetku.

Příklad: Poplatník pořídil v měsíci květnu 2009 osobní automobil, který zařadil v souladu s přílohou k zákonu o daních z příjmů do 2. odpisové skupiny. Vstupní cena automobilu činí 450 000  Kč.

Výpočet: 60 % vstupní ceny majetku činí 270 000 Kč. Měsíční odpis za období červen 2009 až květen 2010 činí 22 500 Kč. Zbylých 40 % vstupní ceny majetku, tj. 180 000 Kč, si poplatník uplatní měsíční částkou 15 000 Kč až do května 2011.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).