Hlavní navigace

exPRESS: Firmy krachují o poznání méně, je to díky oživené ekonomice

4. 6. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Česká ekonomika se uzdravuje. Potvrzují to i data firemních bankrotů, jejichž počet klesl pod úroveň loňského roku. Horší je to ale u domácností.

Firemních bankrotů je méně »

Z nejnovějších statistik databáze Cribis.cz, které poskytla společnost CCB – Czech Credit Bureau, vyplynulo, že insolvenční návrhy i vyhlášené bankroty týkající se firem a podnikatelů v květnu poklesly pod úroveň loňského roku. V květnu 2009 bylo na firmy a fyzické osoby podnikatele podáno 328 insolvenčních návrhů, zatímco letos jen 306, tedy o 7 procent méně. Firemních bankrotů bylo v loňském květnu vyhlášeno 127, v letošním 121, což je meziročně dokonce o 5 procent méně. Ovšem osobní bankroty meziročně nadále rostou, i když rovněž pomaleji.

Podle VĚRY KAMENÍČKOVÉ, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která databázi obchodních informací Cribis.cz provozuje, je zpomalení insolvenčních návrhů týkajících se firem i vyhlášených firemních bankrotů ve srovnání s počátkem letošního roku výsledkem kombinace několika faktorů. Především dochází k postupnému oživení ekonomické aktivity v Německu, tedy u našeho hlavního obchodního partnera. Z toho vyplývá zvyšující se zahraniční poptávka, která se promítá do růstu průmyslové výroby a vývozu, růstu nových objednávek firem a zvyšující se důvěry v domácí ekonomiku. Růst nezaměstnanosti se zastavil, stejně jako propad mezd. Zadlužení domácnosti sice i nadále roste, ale podstatně pomalejším tempem, říká Věra Kameníčková. Dodává, že u osobních bankrotů se v květnu nadále zhoršila relace mezi insolvenčními návrhy na osobní bankrot a vyhlášenými bankroty. Fronta návrhů čekajících na soudní projednání je relativně nejdelší od ledna 2009.

exPRESS - Koleje 01
Finance

Více než polovina dovolených přes cestovky

Až 70 % všech svých dovolených realizují Češi v měsících červen až září. Vyplývá to z informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která zároveň připomněla, že Češi vloni absolvovali celkem 4 a půl milionu zahraničních dovolených.

Cestovky zlevnily zájezdy do Řecka až o 30 %

Podle aktuálního průzkumu mezi českými cestovními kancelářemi, který provedla Asociace českých cestovních kanceláří, zájezdy do Řecka prudce zlevňují. Ceny červnových odletů jsou až o 30 % levnější.

Nejvíce povodňových škod je na rodinných domech

Podle aktuálních informací zveřejněných Českou asociací pojišťoven k 31. květnu 2010 nahlásili zatím klienti pojišťovnám 8744 pojistných událostí se škodou 789 miliónů korun.

Vltava.cz patří holdingu Kasa.cz a Obchodní-dům.cz

Prodejní portál Vltava.cz převzala skupina předních českých internetových obchodů Kasa.cz a Obchodní-dům.cz.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Rychlá pomoc pro občany postižené povodní

První žádosti o finanční pomoc pro oblasti postižené ničivými povodněmi už eviduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Jedná se o rychlou finanční dotaci pro domácnosti ve výši 30 tisíc korun. Peníze poslouží k obnově základního vybavení domácnosti.

Český export potřebuje státní pomoc

Komise finančních a pojišťovacích služeb pro obchod a investice při Mezinárodní obchodní komoře v ČR (ICC ČR) zasedla 1. 6. 2010. Tématem jednání bylo, jak eliminovat reálnou hrozbu omezené pojistné kapacity státní úvěrové pojišťovny EGAP pro připravované vývozní projekty tuzemských exportérů.

Content 22 tip novy

exPRESS - Koleje 03
Provoz a daně

Během prázdnin absolventi pojištění neplatí

Absolventi středních škol, kteří neplánují nastoupit hned po maturitě do zaměstnání, nemusejí platit během prázdnin zdravotní pojištění.

Nejméně se chtějí lidé rekvalifikovat v Praze

O rekvalifikaci mají nejmenší zájem nezaměstnaní v Praze. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které evidovali v loňském roce celkem 39 831 nezaměs­tnaných o rekvalifikaci.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).