Hlavní navigace

exPRESS: Firmy krachují o poznání méně, je to díky oživené ekonomice

4. 6. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Česká ekonomika se uzdravuje. Potvrzují to i data firemních bankrotů, jejichž počet klesl pod úroveň loňského roku. Horší je to ale u domácností.

Firemních bankrotů je méně »

Z nejnovějších statistik databáze Cribis.cz, které poskytla společnost CCB – Czech Credit Bureau, vyplynulo, že insolvenční návrhy i vyhlášené bankroty týkající se firem a podnikatelů v květnu poklesly pod úroveň loňského roku. V květnu 2009 bylo na firmy a fyzické osoby podnikatele podáno 328 insolvenčních návrhů, zatímco letos jen 306, tedy o 7 procent méně. Firemních bankrotů bylo v loňském květnu vyhlášeno 127, v letošním 121, což je meziročně dokonce o 5 procent méně. Ovšem osobní bankroty meziročně nadále rostou, i když rovněž pomaleji.

Podle VĚRY KAMENÍČKOVÉ, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která databázi obchodních informací Cribis.cz provozuje, je zpomalení insolvenčních návrhů týkajících se firem i vyhlášených firemních bankrotů ve srovnání s počátkem letošního roku výsledkem kombinace několika faktorů. Především dochází k postupnému oživení ekonomické aktivity v Německu, tedy u našeho hlavního obchodního partnera. Z toho vyplývá zvyšující se zahraniční poptávka, která se promítá do růstu průmyslové výroby a vývozu, růstu nových objednávek firem a zvyšující se důvěry v domácí ekonomiku. Růst nezaměstnanosti se zastavil, stejně jako propad mezd. Zadlužení domácnosti sice i nadále roste, ale podstatně pomalejším tempem, říká Věra Kameníčková. Dodává, že u osobních bankrotů se v květnu nadále zhoršila relace mezi insolvenčními návrhy na osobní bankrot a vyhlášenými bankroty. Fronta návrhů čekajících na soudní projednání je relativně nejdelší od ledna 2009.

exPRESS - Koleje 01
Finance

Více než polovina dovolených přes cestovky

Až 70 % všech svých dovolených realizují Češi v měsících červen až září. Vyplývá to z informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která zároveň připomněla, že Češi vloni absolvovali celkem 4 a půl milionu zahraničních dovolených.

Cestovky zlevnily zájezdy do Řecka až o 30 %

Podle aktuálního průzkumu mezi českými cestovními kancelářemi, který provedla Asociace českých cestovních kanceláří, zájezdy do Řecka prudce zlevňují. Ceny červnových odletů jsou až o 30 % levnější.

Nejvíce povodňových škod je na rodinných domech

Podle aktuálních informací zveřejněných Českou asociací pojišťoven k 31. květnu 2010 nahlásili zatím klienti pojišťovnám 8744 pojistných událostí se škodou 789 miliónů korun.

Vltava.cz patří holdingu Kasa.cz a Obchodní-dům.cz

Prodejní portál Vltava.cz převzala skupina předních českých internetových obchodů Kasa.cz a Obchodní-dům.cz.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Rychlá pomoc pro občany postižené povodní

První žádosti o finanční pomoc pro oblasti postižené ničivými povodněmi už eviduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Jedná se o rychlou finanční dotaci pro domácnosti ve výši 30 tisíc korun. Peníze poslouží k obnově základního vybavení domácnosti.

Český export potřebuje státní pomoc

Komise finančních a pojišťovacích služeb pro obchod a investice při Mezinárodní obchodní komoře v ČR (ICC ČR) zasedla 1. 6. 2010. Tématem jednání bylo, jak eliminovat reálnou hrozbu omezené pojistné kapacity státní úvěrové pojišťovny EGAP pro připravované vývozní projekty tuzemských exportérů.

exPRESS - Koleje 03
Provoz a daně

Během prázdnin absolventi pojištění neplatí

Absolventi středních škol, kteří neplánují nastoupit hned po maturitě do zaměstnání, nemusejí platit během prázdnin zdravotní pojištění.

Nejméně se chtějí lidé rekvalifikovat v Praze

O rekvalifikaci mají nejmenší zájem nezaměstnaní v Praze. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které evidovali v loňském roce celkem 39 831 nezaměs­tnaných o rekvalifikaci.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).