Hlavní navigace

Firmy, které nezveřejňují účetní závěrky, jsou rizikovějšími obchodními partnery

4. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Analýza ukázala, že firmy, které nezveřejňují účetní závěrky, jsou problémovější. Například 3× častěji končí v likvidaci než firmy, které závěrku zveřejňují.

Firmy, které nezveřejňují své účetní závěrky, jsou rizikovějšími obchodními partnery než ty, které svoji povinnost plní. Vyplývá to z analýzy výskytu tzv. negativních informací mezi těmito společnostmi, kterou provedla společnost Crif – Czech Credit Bureau.

Firmy bez zveřejněných závěrek častěji krachují

Jak ukazuje analýza společnosti Crif – Czech Credit Bureau z dat let 2011 až 2014, firmy, které nezveřejňují své účetní závěrky, patří mezi rizikovější obchodní partnery. Společnosti, které závěrky do obchodního rejstříku neposílají, končí 3× častěji v likvidaci, 5,5× častěji je na ně uvalena exekuce a 8× častěji nespolehlivými plátci DPH.

Dále se tyto firmy 1,5× častěji nacházejí na adrese s koncentrací subjektů s negativními informacemi, 3,5× častěji mají dluh vůči jinému komerčnímu subjektu a 4× častěji jsou na ně napojeny osoby s adresou na městském úřadě. Zveřejňování závěrek je pro všechny obchodní společnosti povinné ze zákona. Pokud společnost své účetní výkazy nezveřejňuje, může to znamenat, že se nachází v potížích, nebo že se nejedná o seriózního partnera. Při obchodování s takovými společností je proto na místě zvýšená míra opatrnosti, říká Jan Cikler, analytik Crif.

Většina firem závěrky nezveřejňuje

Většina firem si s povinností posílat účetní závěrku do obchodního rejstříku příliš hlavu neláme. Jak ukázala například loňská analýza společnosti Bisnode, tuto povinnost nesplnilo za rok 2013 celkem 67 % tuzemských firem. Za poslední tři roky dokonce nezveřejnilo výsledky hospodaření 45 % firem.

školení účto - duben - archivace

Nejhorší přístup vykazují společnosti z Prahy, kde své povinnosti za rok 2013 nesplnilo přes 71 % firem. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji dávají své účetní závěrky do rejstříku společnosti z Královéhradeckého kraje. Za rok 2013 jich tak neučinilo “jen” 42 % z nich. Z hlediska právní formy jsou více zodpovědnější akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. Stejně tak platí, že čím vyšší vykazuje firma tržby, tím lépe plní informační povinnosti.

Čtěte více: Také patříte mezi dvě třetiny firem, které porušují zákon o účetnictví?

Co by firmy měly zveřejnit?

Podle § 21a zákona o účetnictví jsou osoby zapsané v obchodním rejstříku povinny zveřejnit účetní závěrku. Pokud to vyžaduje zákon o účetnictví nebo zvláštní právní předpis, také výroční zprávu. Účetní závěrka se zveřejňuje v rozsahu, v jakém byla sestavena. Ve zjednodušeném rozsahu zveřejňují účetní jednotky, které nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem, s výjimkou akciových společností, které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu.

Účetní závěrku tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, dále příloha, která vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze a výkazu zisku a ztráty. Příloha obsahuje také informace o výši závazků zdravotního a sociálního pojistného a o výši daňových nedoplatků. Účetní závěrka může podle zákona o účetnictví zahrnovat i přehled o peněžních tocích nebo přehled o změnách vlastního kapitálu. Čtěte více: Účetní závěrka se zasílá do obchodního rejstříku

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).