Hlavní navigace

Firmy měly ve třetím čtvrtletí menší zájem o pronájem kancelářských prostor

19. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomická recese se projevila v poptávce po nových kancelářských prostorech. Podle studie společnosti DTZ Property Times se zájem ve třetí čtvrtletí propadl oproti předchozímu sledovanému období o 45 %. Ve srovnání s třetím kvartálem loňského roku jde dokonce o 62% pokles. Ten se však týká pouze čistých pronájmů v administrativních budovách, které v sobě nezahrnují prodloužení smluv.

Právě prodloužení smluv zachránily celkové pronájmy od historického minima. Počet těchto pronájmů dosahuje až polovinu celkového objemu. Včetně obnovení či prodloužení nájemních smluv to však pro 3. čtvrtletí s 46 500 m2 realizované poptávky znamená propad o „pouhých“ 15 %, respektive 33 %. V důsledku toho se míra neobsazenosti v Praze zvýšila z 10,13 % ve druhém čtvrtletí na 10,6 %. Díky tomu ale klesá cena nájemného, které mezičtvrtletně kleslo o 5 % mezičtvrtletně a 8,7 % meziročně. Momentálně je tak na úrovni 20 – 21 EUR za metr čtvereční a měsíc.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).