Hlavní navigace

BSA: Firmy se bojí finančních postihů z pirátství

8. 7. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční postih, to je jeden z největších motivátorů, proč si firmy pořizují raději legální software. Vyplývá to z průzkumu protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), který potvrdil i bleskový průzkum mezi čtenáři serveru Podnikatel.cz.

Nejvíce se finančních postihů obávají malé a střední firmy (SME), které disponují 5 až 99 počítači. Větší společnosti se pak obávají spíše dobrého jména manažerů a firmy jako takové. Obojí by bylo zlé, ale poškození jména firmy snad horší. Jsme rádi, že si na to dáváme pozor, reagovaly na bleskový průzkum na Twitteru Veletrhy Brno.

Jak upozornil za BSA Jan Hlaváč, na nelegální software ve firmách často upozorňují bývalí zaměstnanci, které musely firmy propustit. Právě tito lidé jsou nejčastěji zdrojem udání. Podle BSA je v Česku instalováno 36 % softwaru nelegálně, počet pirátství však každoročně klesá.

Tuzemské firmy letos za nelegální software zaplatí v průměru 260 tisíc korun ve formě kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru. Oproti loňsku se tato částka zvýšila o 4 procenta. Zaplatí tak trojnásobek běžné ceny. Velmi často se tak odškodnění vyšplhá i přes milion korun. Uváděné částky navíc neobsahují náklady na právní zastoupení obviněných a další náklady vyplývající z trestního či občanského soudního řízení, doplnil Jan Hlaváč.

A právě vysoké finanční pokuty jsou také důvod, proč se malé firmy pokut z užívání nelegálního softwaru bojí nejvíce. Jednoznačně se bojíme finančních postihů, potvrdilo shodně několik čtenářů serveru Podnikatel.cz v bleskovém průzkumu, který portál realizoval na sociálních sítích Twitter a Facebook.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).