Hlavní navigace

Firmy se do zveřejňování majitelů nehrnou, stále se drží anonymních akcií

25. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Přestože firmy už nesmí vydávat listinné akcie na majitele, do odtajňování vlastníků se zatím nehrnou. Anonymní akcie má stále 12,5 tisíce společností.

Přestože od ledna 2014 platí zákon, který ruší anonymní akcie, polovina akciových společností má stále listinné akcie na majitele. Využívají totiž přechodné období, které končí 30. června 2014, dokdy firmy musí uvést vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Zrušení anonymních akcií firmy zatím neřeší

Aktuálně má anonymní akcie stále 12 542 firem, což je pouze o 370 méně než v srpnu loňského roku. Aby však tyto společnosti splnily požadavky zákona, musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, imobilizovat nebo převést na listinné akcie na jméno.

Čtěte také: Podnikatelé nereagují na blížící se zákaz anonymních akcií

Zákaz anonymních akcií je jedním z výsledků protikorupčního snažení zákonodárců. Tlak na prolomení anonymity vlastnictví sílí po celém světě, nicméně někteří podnikatelé budou i nadále usilovat o utajení akcionářské struktury. Budou k tomu ale využívat komplikovanější a finančně náročnější nástroje, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).