Hlavní navigace

Menší firmy se vyhýbají digitalizaci svého podnikání

18. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Malé a střední firmy (SME) v Evropě se stále obávají digitálních řešení v podobě obchodování přes internet, elektronické fakturace nebo třeba cloud computingu. Důvodem je především nedostatek informací, strach o bezpečnost a skutečnost, že firmy nevidí v digitálním světě užitek pro své zákazníky. Vyplynulo to z nejnovějšího průzkumu Asociace profesních účetních ACCA s názvem Digitální agenda pro evropské malé a střední firmy.

Výsledky průzkumu nás překvapili. Digitální řešení jako elektornické faktury nebo obchodování přes internet totiž představují jak prostor pro úspory, tak i nové obchodní příležitosti, což jsou typické agendy menších firem, komentovala Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

V oblasti elektronických faktur totiž například Evropská komise odhaduje případné úspory až 245 miliard eur ročně. V reálu má však čistě elektronickou podobu jenom 5 procent všech faktur, které si firmy mezi sebou vymění. Více než pětina firem v průzkumu uvedla, elektronická fakturace je pro ně zbytečná, protože zákazníci nebo partneři ji nevyžadují. Zhruba desetina firem pak nevidí elektronickou fakturaci jako efektivní řešení.

Evropské malé a střední firmy pořád také málo využívají obchodování přes internet, přestože se pro ně může stát strategickým prodejním kanálem. Pomocí internetu mohou malé firmy “vyrůst” přes noc. Mohou začít nabízet své produkty třeba v zahraničí a naplno využívat výhody společného evropského trhu, dodala na závěr Kateřina Benešová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).