Hlavní navigace

Firmy šetří. Odkládají i nákupy nových vozů

5. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy odkládají nákupy osobních automobilů. Počet firemních osobních aut poklesl v meziročním porovnání o více než 36 %, počet lehkých užitkových vozů se snížil o více než 37 %, informoval dnes Svaz dovozců automobilů (SDA). Všeobecně se registrace nových osobních automobilů meziročně snížila o více než 12 %.

Firmy v krizi šetří a odkládají nákup služebních aut. Počet osobních vozů se u firemních osobních vozů snížil o více než 36 %, u lehkých užitkových vozů to bylo ještě o procento více. Nákup firemních vozů podniky odkládají i díky nevyjasněným zákonným předpisům pro plátce DPH, uvádí SDA na svém webu. Domácnosti naopak díky akčním cenám zvýšily nákupy osobních vozů o více než 13 %. Čtěte více: Nejdražší pojištění vozidla je to nesjednané

Toto výrazné snížení a postupné zvyšování počtu neodebraných vozidel značně finančně zatěžuje jejich dodavatele a lze předpokládat, že v následujících měsících může dojít ještě k výraznějšímu zhoršení, uvádí dále na svém internetovém portálu SDA. K nejvýraznějšímu poklesu registrací nových vozidel došlo u nákladních automobilů nad 3,5 tuny u kategorií N2 a N3. Propadly o téměř 44 %. Nová legislativa, která zpoplatnila registraci starších vozidel způsobila meziroční pokles dovozu ojetých osobních automobilů o 47 %. Podíl vozidel, která jsou starší deseti let se tak snížil z loňských 29 % na 18% podíl.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).