Hlavní navigace

Firmy si budou moct odložit sociální pojištění, zaplatí za to ale 4% úrok

7. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Aktualizováno: Návrh schválila poslanecká sněmovna. (13. 5. 2020 20:58)
Firmy si budou moct odložit platby sociálního pojištění za květen, červen a červenec. Zaplatí za to ale úrok zhruba ve výši 4 % p. a.

Odklad se týká jen platby zaměstnavatele (24,8 % mzdy), sociální pojištění placené za zaměstnance (6,5 %) budou muset firmy odvádět i nadále. Návrh příslušného zákona schválila Poslanecká sněmovna a nyní míří do Senátu.

Firmy si budou moct odložit na tři měsíce sociální pojištění

Firmy a podniky si budou moct odložit platby sociálního pojištění (24,8 % mezd) za 3 měsíce (květen, červen a červenec). Z hrubých mezd by platily pouze pojistné placené za zaměstnance (6,5 %). Odložené pojistné pak budou muset doplatit do 20. října 2020. Celá země se postupně začíná navracet do normálního života. A aby byl ten přechod do normálu hladký, je nejvyšší čas masivně podpořit firmy a stabilizovat ekonomiku. Odložení odvodů je administrativně jednoduché, rychlé a má potenciál dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun, komentovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Odklad pojistného však nebude „zadarmo“. Návrh je totiž koncipován tak, že se za dané měsíce sníží o 80 % penále, které se platí při pozdní platbě. To odpovídá roční úrokové sazbě ve výši necelých 4 %. Za tři měsíce by tak firmy zaplatily přibližně jedno procento z odloženého pojistného. V případě, že se zaměstnavatelé rozhodnou využít odklad pojistného se sníženým penále, nebude firma nikde vedená jako dlužník. To je důležité při poskytování dotací nebo jiných forem podpory při současné pandemii, uzavřela Maláčová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).