Hlavní navigace

Firmy si letos za elektřinu připlatí. Kde hledat úspory?

9. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Elektřina se v roce 2012 firmám prodraží. Konkurence mezi dodavateli ale zároveň nahrává tomu, aby podnikatelé získali proud co nejvýhodněji.

Elektřina bude v nákladech firem v roce 2012 představovat větší položku než v loňském roce. A to v řádech jednotek procent. V roce 2012 si menší firmy za proud průměrně připlatí o 4,3 %, velké podniky až o 6,6 % více, shrnuje vývoj cen v letošním roce pro server Podnikatel.cz Michaela Vinšová, analytička magazínu CenyEnergie.cz.

Růst cen elektřiny má podle Michaely Vinšové hned dva důvody. Prvním důvodem je nárůst cen elektřiny na burzách, což většina dodavatelů letos promítá do cen pro koncové zákazníky. Jen od října 2010 do září 2011 vzrostla průměrná cena elektřiny na trhu zhruba o desetinu, doplňuje. Druhým důvodem je nárůst příspěvku na obnovitelné zdroje, který stanovuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu.

Z čeho je složená výsledná cena dodávky elektřiny?

Na liberalizovaném trhu je výsledná cena dodávky elektřiny pro oprávněné zákazníky složena z regulovaných cen činností přirozeně monopolního charakteru, tj. všech činností spojených s dopravou elektřiny od výrobce prostřednictvím přenosové a distribuční soustavy ke konečnému zákazníkovi, a dále se zajištěním stability elektroenerge­tického systému z technického i obchodního hlediska.

Druhou podstatnou částí výsledné ceny elektřiny je cena silové elektřiny, kterou pro jednotlivé kategorie odběratelů stanovují samotní dodavatelé (výrobci a obchodníci) a je smluvní záležitostí. Tato složka ceny není již Energetickým regulačním úřadem regulována.

Zdroj: Energetický regulační úřad

Důsledkem pohybu cen vzhůru je skutečnost, že roste počet firem, které mění dodavatele elektrické energie, protože hledají levnější alternativu. Například zatímco za rok 2010 změnilo dodavatele zhruba 48 000 malood­běratelů, v roce 2011 k tomuto kroku přistoupilo už přes 62 000 malood­běratelů. S velkou pravděpodobností se tedy dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2012, predikuje Michaela Vinšová. Čtěte více: Velké srovnání cen elektřiny pro malé firmy, ušetřete tisíce korun

Na to reagují i obchodníci s elektrickou energií, kteří se snaží rozšiřovat portfolio svých produktů pro firemní klientelu z řad maloodběratelů. Není už proto výjimkou, že si firmy mohou u některých dodavatelů vybrat až ze dvou či tří různých tarifů takový, který nejlépe odpovídá jejich požadavkům a nárokům, dodává Michaela Vinšová.

Krátké kontrakty ovlivněné vývojem cen

Podnikatel.cz oslovil některé z firem, které na trhu prodeje elektřiny působí. Ukazuje se, že dodavatelé elektřiny také vnímají větší fluktuaci zákazníků zaměřených především na co nejvýhodnější cenu a snaží se tomuto trendu svou nabídku přizpůsobit.

Podle Evy Novákové, tiskové mluvčí společnosti ČEZ, eviduje ČEZ Prodej stále větší zájem o kontrakty, které charakterizuje relativně krátká doba trvání, velká provázanost s vývojem cen komodit na energetických burzách a také velká míra flexibility. Už v roce 2011 proto firma nabídla mimo jiné například produkt SPOT, který je vhodný pro zákazníky, kteří požadují, aby vývoj ceny energií v době dodávky kopíroval aktuální vývoj cen na trhu. Pro rok 2012 chystáme například produkt Postupný nákup Vnitroden nebo službu objednávání komodity přes SMS, dává Eva Nováková nahlédnout do letošní nabídky pro firemní zákazníky. Čtěte také: Žrouti energií ve firmách. Jak ušetřit na elektřině?

Dodavatelé se snaží rozvíjet i navazující služby a hledat další konkurenční výhody, díky nimž by přilákali a udrželi si firemní zákazníky. U ČEZu je to příkladně rozšíření služby elektronická fakturace nebo další úpravy, aktualizace a rozšiřování servisního webu pro byznys zákazníky.

Soustředění na ceny i doplňkové služby

Dění na trhu sleduje i Pražská energetika (PRE) a na rok 2012 slibuje novinky nejen pro domácnosti, ale také pro maloodběratele z řad podnikatelů. Rozhodně se budou týkat jak cenových nabídek, tak doplňkových služeb, uvádí obecně Petr Holubec, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí PRE, s tím, že bližší informace zatím firma neposkytuje. Firma má některé akční nabídky, jako je třeba fixace ceny silové elektřiny na dva nebo tři roky apod. Soustředí se i na doprovodné služby, jako je poradenství zdarma pro klienty PRE, online služby, nebo dokonce výhodnější prodej elektrospotřebičů pro zákazníky. Čtěte také: Elektřina podraží. Víme o kolik. Odnesou to firmy i domácnosti

skoleni_29_11

Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny

Na trhu neustále roste aktivita dodavatelů energie. Změna dodavatele je svobodnou volbou každého zákazníka, kterou by si měl dobře promyslet, seznámit se s podmínkami nové nabídky a porovnat je i s dalšími, zjistit, zda se mi změna vůbec vyplatí a pak se v klidu rozhodnout, tvrdí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil pravidla, jak by se měli zákazníci chovat při změně dodavatele, aby předešli možnému poškození. ERÚ totiž uvádí, že počet stížností na problémy při změně dodavatele roste.

Základní principy při změně dodavatele:

  • důsledně si ověřte totožnost osoby, která přichází s nabídkou
  • podrobně si prostudujte veškeré podklady – smlouvy i smluvní podmínky, porovnejte je s konkurencí; podpis smlouvy neuspěchejte

Na webu ERÚ je také možné najít podrobný Cenový kalkulátor, kde lze po zadání základních údajů z faktury porovnat regionálně ceny elektřiny napříč dodavateli na českém trhu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).