Hlavní navigace

Většina firem souhlasí s návrhem EK na zavedením společného konsolidovaného základu daně

26. 9. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Více než tři čtvrtiny daňových odborníků z největších evropských firem souhlasí s návrhem Evropské komise, aby byl zaveden společný konsolidovaný základ daně pro firmy podnikající ve více zemích EU. Vyplývá to z nové mezinárodní studie KPMG International.

Hlavním předmětem tohoto návrhu je, aby zisky podniků působících ve více než jednom členském státě EU byly vypočteny spíše podle jednotného vzorce platného v celé Evropské unii než podle 27 různých vzorců, jež se dnes používají. Zisky by pak měly být přerozděleny do zemí, kde jsou podniky činné, a zdaněny podle daňových sazeb platných v těchto zemích.

V průzkumu na otázky KPMG International odpovídali finanční ředitelé a ředitelé a manažeři pro daňové záležitosti z více než 400 firem ze zemí Evropské unie (EU). Nový návrh v rámci Evropy podporuje 78 procent respondentů. 86 procent dotazovaných obchoduje se zeměmi mimo EU a 42 procent z nich dodává, že jednotný daňový základ v rámci EU by zvýšil jejich konkurenceschopnost na globálních trzích.

I když Evropská komise nechce zavést jednotnou sazbu daně, 69 procent všech evropských respondentů uvedlo, že by uvítali společnou sazbu daně pro podniky. V České republice se pro společnou sazbu vyjádřilo 82 procent dotazovaných.

Nejskeptičtější z velkých ekonomik byla Velká Británie, kde tuto myšlenku podpořilo 62 procent dotazovaných, 32 procent bylo proti. Většina respondentů se proti návrhu vyjádřila pouze v Irsku a na Slovensku

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).