Hlavní navigace

Firmy chybují, stylem vedení „prostě to udělejte“ zaměstnance demotivují

23. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Evrospké firmy dlouhodobě uplatňují direktivní styl vedení, ve kterém nedávají zaměstnancům prostor pro kreativitu a rozhodování. Pracovníky tím demotivují.

Evropští zaměstnavatelé neumí motivovat své zaměstnance a místo toho pro ně vytváří pracovní prostředí, které jejich výkony sráží. Pouze čtvrtina evropských lídrů dokáže použít čtyři nebo více stylů vedení a naopak 39 % z nich aplikuje jeden dominantní styl vedení, který charakterizuje přístup “prostě to udělejte”. Manažer v direktivním způsobu řízení přebírá plnou kontrolu, do detailů instruuje zaměstnance, nedává jim prostor pro vlastní rozhodování a kreativitu a nebere ohled na jejich názory. Údaje vyplývají z nového průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group.

Bezmyšlenkovitá aplikace direktivního stylu sráží Evropu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Ještě v roce 2005 se přitom direktivní styl řízení v evropských firmách příliš neuplatňoval, převažoval pouze u 18 % společností. Direktivní styl je velmi efektivní v krizové situaci, protože zaměřuje pozornost na jedinou alternativu a zajišťuje rychlou akci. Je však důležité si uvědomit, že krizová situace je událost nikoli dlouhotrvající stav. Dlouhodobé spoléhání se na direktivní styl vedení má negativní dopad na inovaci, flexibilitu a na kreativitu zaměstnanců, doplnila Pavla Helclová, konzultantka Hay Group.

Čtěte také: Pět manažerských prohřešků, které zaměstnance připraví o chuť do práce

Evropské ekonomika se podle odborníků dlouhodobě potácí i kvůli tomu, že pouze 17 % lídrů v Evropě dokáže pro své zaměstnance vytvořit klima podporující vysokou výkonnost a 13 % klima povzbuzující. Na druhé straně více než polovina zaměstnavatelů vytváří demotivující pracovní atmosféru. Pro přežití a dosažení výsledků v takovém prostředí je klíčové, aby se manažeři zaměřili na používání kombinace vizionářského, demokratického, harmonizačního a koučovacího stylu, domnívá se Helclová.

Co se týče České republiky a středoevropského regionu, tak výsledky kopírují celoevropské trendy. Pouze necelá třetina firem dokáže vytvořit pozitivní pracovní klima a naopak 53 % společností své zaměstnance demotivuje. Ve střední Evropě k tomu ještě více převládá direktivní způsob řízení, který aplikuje 55 % zaměstnavatelů. Jenom 15 % firem v regionu zvládá čtyři a více stylů vedení.

Čtěte také: Sedm rad, jak se chovat vůči zaměstnancům, aby chodili do práce s úsměvem

V USA se uplatňuje vizionářský styl

Odlišná situace panuje v Severní Americe, kde 37 % firem úspěšně vytváří pro své zaměstnance pozitivní pracovní klima. V tomto regionu převládá vizionářský styl (používá ho 47% lídrů). I zde ale existuje prostor pro zlepšení, jelikož polovina tamních firem stále vytváří demotivující pracovní prostředí. Ani jeden ze stylů vedení není jednoznačně dobrý či špatný, ale je nutné si uvědomit, že každý styl má své místo a může tak být efektivní v určité situaci a v jiné nikoli. Představte si golfistu, který bych chtěl obejít celé hřiště pouze s patrem, pravděpodobně by frustroval nejen sebe, ale i všechny ve flightu (skupině), ne-li na hřišti, uzavřela Pavla Helclová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).