Hlavní navigace

Firmy vítají změny v programu Zelená úsporám, zateplovat půjde i paneláky

10. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé přivítali dnešní rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které chce pozměnit podmínky v programu Zelená úsporám. Firmy si od nových podmínek slibují, že se dotace zpřístupní širšímu okruhu žadatelů, než který je mohl využít krátce po spuštění programu.

V mnoha bodech programu Zelená úsporám dochází k jeho zpřístupnění, zjednodušení a dokonce navýšení možného získání finanční podpory. To je z našeho pohledu velmi důležitý krok, který pomůže maximálně využít alokované finanční prostředky, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zároveň je ale třeba upozornit na další možné změny, které by v následujících fázích úprav programu Zelená úsporám mohly být provedeny, doplňuje viceprezident HK ČR František Holec a dodává: Jedná se zejména o podporu výstavby v nízkoenergetickém standardu, která není v aktuálním znění programu řešena. Další podstatnou změnou, kterou by Hospodářská komora České republiky uvítala, je umožnění přesunu části finančních prostředků z prodeje emisních povolenek do jiné oblasti než je bydlení, a to například do energetických úspor v průmyslu.

Konkrétně dochází k několika zásadním změnám. Ruší se rozlišení mezi uznatelnými a neuznatelnými náklady projektu. Druhou novinkou je zcela nová dotace na projektovou dokumentaci a energetické hodnocení. Třetí zásadní změnou se stalo o odstranění požadavku na provedení alespoň tří opatření zároveň, a to v oblasti dílčího zateplení. Program se navíc také rozšířil na zateplení panelových domů.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).