Hlavní navigace

Firmy využívají poslední šance vydat "nedaněné" dluhopisy

29. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Během posledního týdne ohlásila už druhá velká firma vydání svých dluhopisů v hodnotě stamilionů korun. A důvod? Od roku 2013 se mění způsob zaokrouhlování.

Uběhlo jen pár dní od zveřejnění informace, že nový železniční dopravce společnost LEO Express vydá dluhopisy, a další velká firma ohlásila stejný krok. Jedná se o společnost BigBoard, lídra na trhu venkovní reklamy, která ode dneška dluhopisy nabízí na pražské burze cenných papírů. Firma vydala dluhopisy v celkové hodnotě až 800 milionů korun. Dluhopisy s jednokorunovým nominálem jsou pětileté a mají roční úrokovou sazbu v hodnotě 7 %. Výplata kuponu bude probíhat v půlročních intervalech. Minimální výše investice činí 50 000 korun

Prostředky z emise dluhopisů plánujeme použít na refinancování předchozích úvěrů a další akvizice, uvedl Richard Flimel, místopředseda představenstva BigBoard. Převážnou část emise dnes získali klíčoví institucionální investoři, v dalších dnech dostanou možnost k investici i další zájemci. Administrátorem a kotačních agentem emise se stala J&T BANKA.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Emise dluhopisů společnosti BigBoard má velmi podobné parametry, jako ohlášené vydání dluhopisů firmou LEO Express. Železniční dopravce totiž oznámil, že vydá dluhopisy s pevným úrokem 7,5 % ročně v objemu 550 milionů korun. Také dluhopisy společnosti LEO Express mají jednokorunový nominál a pětiletou splatnost. Podle Leoše Novotného, zakladatele společnosti Leo Express, chtějí prostředky získané emisí dluhopisů použít na nákup dalších vlakových souprav a tím rozšířit koncept moderního a spolehlivého cestování i na další trasy v České republice i ve střední Evropě.

Úpis dluhopisů LEO Express probíhá aukčním způsobem. Investoři mohou od 26. listopadu do 3. prosince 2012 podávat své objednávky v rozpětí od 95 do 105 procent nominální hodnoty. Dluhopisy lze objednávat prostřednictvím aranžérů J&T BANKY a Raiffeisenbank, a také předních obchodníků s cennými papíry, jako jsou ATLANTIK finanční trhy, BH Securities či Cyrrus. Dluhopisy mají být plně obchodovatelné na volném trhu Burzy cenných papírů Praha.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte více: Leo Express chce krátce po svém startu peníze, vydává dluhopisy

Obě velké společnosti tak potvrzují trend nárůstu jednokorunových dluhopisů, který vloni odstartovalo paradoxně ministerstvo financí svými státními spořicími dluhopisy. Dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny totiž v současnosti umožňují vyhnout se platbě daně z úroků, a to díky systému zaokrouhlování. Od roku 2013 však tato možnost skončí, jelikož parlament schválil novelu, která způsob zaokrouhlování mění.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).