Hlavní navigace

Firmy nabízejí pro zahraniční pracovníky tisíce volných míst

3. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zavedení zelených karet, které jsou součástí návrhu novely zákona o zaměstnanosti, by zaměstnavatelům značně usnadnilo situaci se získáváním pracovních sil. Podniky v Česku by jim dokázaly nabídnout tisíce volných pracovních míst, přičemž nejvíce potřebují zaměstnance hlavně pro nejbližší období. Vyplývá to z ankety, kterou mezi svými členy v polovině března provedl Svaz průmyslu a dopravy ČR a kterou zveřejnil server Novinky.cz.

Respondenti uvedli, že budou v horizontu jednoho až dvou let potřebovat pro obsazení volných míst na 5000 cizinců, z toho 3500 pracovníků se střední či vyšší kvalifikací. Jde o profese jako lakýrníci, řidiči, seřizovači, mechanici, konstruktéři, ale i top-manažeři.

Většina podniků by dala přednost zájemcům ze zemí, které jsou jazykově, kulturně a hodnotově blízké České Republice, tedy například ze Slovenska, Polska, Bulharska, Srbska, Ruska či Ukrajiny. Zájem je i o pracovníky z dalších zemí EU, zjistilo se v bleskovém průzkumu, kterého zúčastnilo 146 převážně malých a středně velkých firem.

Zelené karty pro cizince jsou součástí návrhu novely zákona o zaměstnanosti.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).