Hlavní navigace

Fitness centra a posilovny jsou otevřeny. Co na situaci říkají provozovatelé?

28. 4. 2020
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Posilovny a fitness centra měly původně znovu otevřít své provozy 11. května. V rámci rozvolňování však mohly otevřít již od tohoto pondělí.

Vláda schválila nový harmonogram uvolňování podnikatelských činností omezených v souvislosti s koronavirem ve čtvrtek 24. dubna. Oproti původnímu harmonogramu došlo ke zrychlení otevírání o 14 dnů.  

Rozvolňování probíhá ve vlnách, kdy v rámci té první mohli začít fungovat například řemeslníci s provozovnou, farmářské trhy nebo autobazary a autosalóny. V druhé vlně jde kromě posiloven a fitness center také o provozovny do 2500 m2, autoškoly, knihovny nebo venkovní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad. 

Více o harmonogramu najdete v našem článku Kdo a kdy může otevřít? Čtěte nový harmonogram uvolnění podnikatelských činností 

Nejtěžší je ekonomický dopad

Milena Křivanová z pražského dámského fitness centra Hany bany fitness uvádí, že je pro ně současná situace negativní. Nyní je totiž období, kdy přicházejí nové klientky a jim to pomáhá získat finanční prostředky, kterými pak dotují slabší letní sezónu. Nikdo neví, jak na tom po otevření budou klientky, zda budou moci chodit, zda budou mít finanční prostředky. Máme i spoustu maminek, takže pokud děti nepůjdou do školy, tak buď budou chodit cvičit s dětmi, nebo vůbec, dodává. Marcel Tlášek ze soběslavského centra Restartgym serveru Podnikatel.cz pouze stručně sdělil, že postoj k celé situaci vnímá jako morální dno naší vlády.

Antoním Bolina zastupující společnost Sportify FIT s.r.o., která je provozovatelem Sportcentra Evropská, také přiznává, že se s nastalou situací vypořádávají velmi těžko, protože musí stále hradit veškeré provozní náklady (nájem, energie, mzdy apod.) bez příjmů a nechtěně se tak zadlužují. Zbyněk CeradskýMuscle Factory Březnice se jako OSVČ také ze dne na den ocitl bez možnosti vydělávat a veškeré plány v blízké budoucnosti byly ta tam. Co se týká výpadku příjmů, jsem v životě zodpovědný a mám vytvořené finanční rezervy, takže existenční problém to není. Samo sebou i já jsem požádal o odklad splátek hypotéky, jelikož to už by problém být mohl, popisuje.

O odkladech splátek jsme psali zde: Už jste si zažádali o splácení úvěrů a hypoték? Odložit můžete až o půl roku

Ve zlínském centru Vita Sana mají spočítáno, že dopad pro ně bude v nárůstu nákladů v dalším roce minimálně o 30 % a musí tedy přijít i s novými produkty a opatřeními, aby tuto situaci zvládli. Věříme si, jsme mladá dynamická společnost se skvělým kolektivem a umíme držet pospolu, takže věřím, že budeme schopni najít cestu a zejména ukážeme lidem, že být fit je v dnešní době nejdůležitější, zdůrazňuje jednatel Jan Pravda.

Pozitiva se hledají těžko

Provozovatelé oslovených fitness center se shodují, že na situaci není nic pozitivního. Situace vznikla náhle a nedalo se na ni nějak připravit. V Muscle Factory Březnice využil Zbyněk Ceradský volný čas k realizaci stavebních a technických úprav provozovny, které měl dlouhá léta v hlavě, ale za běžného provozu nebyly proveditelné a jejich uskutečnění by si vyžádalo několikatýdenní přerušení provozu. Podobně ve Vitana Sana vyřešili všechny opravy v klubu a využili tedy dobu pro nutnou sanitu prostor. 

Pracují také na nových projektech a snaží se většinu aktivit řešit přes online média. Zapojili se navíc do nových projektů, jako bylo šití roušek, on-line lekce na Facebooku a zavedli půjčovnu věcí. Snažíme se, aby měli možnost lidé cvičit, protože jen s nutnou dávkou tréninku se snadněji odolává stresu, který je teď na nás všechny kladen ze všech stran, podotýká Jan Pravda. Také v Hany bany fitness se v současné době snaží více pracovat s videi, se sociálními sítěmi, natáčení videí a podobně. V této oblasti je to donutilo naučit se více dalších věcí, na které by při normálním běhu nebyl čas. 

Pozitivní je postoj jednotlivých zaměstnanců k dané situaci – vždy každá špatná situace ukáže, jaký člověk je, takže víte, na které zaměstnance se můžete spolehnout a je to pro ně o něco víc než práce, a na ty, pro které je to opravdu jen práce, doplňuje Milena Křivanová. 

S otevřením neotálí

Sportovci jsou nejméně riziková skupina a Jan Pravda vůbec nerozumí tomu, proč je obecně sport v tuto chvíli tak decimován. Jako jeden z mála, prokazatelně sport, zvyšuje imunitu a ta je velice potřebná právě v boji s Covid19. V našem městě je pouze pár jednotek osob s pozitivním testem, měla by již fungovat chytrá karanténa, takže je potřeba dát lidem prostor k ventilaci stresu a sport je v tomto ten nejlepší lék, popisuje.

Fitness centra a posilovny proto byly připraveny otevřít hned, jak jim to opatření vlády umožní. Jan Pravda minulý týden potvrdil, že čekají, až jim vláda předloží podmínky, které budou muset splnit a podle toho budou zvažovat, jestli bude možné v daném režimu klub otevřít. Ostatní oslovení sdělili, že nechystají žádná speciální opatření a budou se držet stanovených podmínek. Samozřejmostí bude zvýšený důraz na dodržování hygienicky-bezpečnostních opatření, zdůrazňuje Zbyněk Ceradský. 

Přečtěte si, jak se podniká v oboru pole dance: Učí tanec na vertikální tyči a tvrdí: Je konkurence, ale po krku si nejdeme

Podmínky otevření

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR k uvolnění opatření od 27. dubna 2020 pro fitness centra a posilovny:

 • omezit kapacitu při zachování principu rozestupů min. 10 m2 / 1 cvičícího. Za tímto účelem je nutné přepočítat aktivní cvičební plochu a regulovat počet návštěv,
 • nepoužívat šatny a sprchy (dokud nebude povoleno jinak),
 • upřednostňovat platby bezkontaktně,
 • vstup a cvičení po celou dobu pouze se zakrytými ústy a nosem,
 • personál používá ochranné roušky (recepce, trenéři, instruktoři),
 • zajistit dezinfekci stroje/cvičebního nářadí a pomůcek po každém klientovi,
 • průběžně dezinfikovat místa, kudy klienti prochází,
 • zajistit dezinfekci rukou pro personál i klienty. 
 • povinná dezinfekce rukou před zahájením a po celkovém ukončení cvičení,
 • upřednostňovat vlastní podložky na cvičení,
 • je možný prodej pouze balených nápojů a balených potravinových doplňků,
 • používat vzduchotechniku se samostatným přívodem a odtahem vzduchu. Pokud vzduchotechnika není k dispozici, doporučuje se použít zařízení na dezinfekci vzduchu a kombinovat to s pravidelným větráním,
 • je možné realizovat individuální tréninky typu 1:1,
 • v sálech na stacionární skupinová cvičení bez osobního kontaktu označit cvičební místa tak, aby se zachovala potřebná vzdálenost mezi jednotlivými cvičícími min. 2 metry, vždy při dodržení maximální dovolené kapacity max. do počtu 8 cvičících plus trenér (cvičení na jednom místě – jóga, spinning apod.)
 • upravit časový harmonogram tak, aby mezi jednotlivými lekcemi proběhl úklid, vyvětrání prostor a dezinfekce.

Návštěvníci těchto provozoven tedy nebudou mít možnost používat zázemí v podobě šaten a sprch. Toto opatření se provozovatelům jeví jako nerozumné, ale nebude neřešitelným problémem. Antonín Bolina to vidí jako únosné, ale otázkou podle něj zůstává, jak to bude únosné pro orgány hygieny. Je spousta lidí, kteří tuto možnost nevyužívají ani za „normálního“ stavu, takže pro návštěvníky to bude z hygienického hlediska poněkud diskomfortní, ale vydržet se to dá, říká Zbyněk Ceradský. 

Milena Křivanová neví, jak klientky vydrží cvičit a nedojít si na WC. V případě sprchy chápu, že sednou do auta a osprchují se doma, ale WC si myslím, že je docela dost důležité, dodává. Podle Jana Pravdy není toto omezení rozumné, protože pokud se lidé potkají v jedné místnosti, kde budou cvičit a hodinu se potit, je úplně jedno, jestli se pak převlečou nebo osprchují v šatně. 

Větším problémem jsou však roušky, se kterými si cvičení lze jen těžko představit.  Za prvé po chvíli, kdy se klientka zpotí, tak stejně ztrácí účinnost, dále ji to zbytečně bude zvyšovat tepovou frekvenci při kardiu. A pokud budeme mít osobní trénink, tak mi přes roušku nebude vůbec rozumět, vyjmenovává Milena Křivanová. Jan Pravda nošení roušek konzultoval s lékařem a ten mu jednoznačně potvrdil, že nošení roušek při sportu v uzavřené místnosti je zdravotně nebezpečné. Při zvýšení aktivity na 60–80% maxima je v roušce zachycen hlen, který ve spojení s vysokým poměrem vydechovaného vzduchu s vyšším poměrem CO2, který se hromadí v roušce a nestíhá se odvětrávat, může způsobovat omdlení, nevolnost, třes rukou, úzkost a pocit na zvracení atd., případně i horší respirační komplikace, popisuje. 

Vyšší návštěvnost se nečeká

Fitness centra neočekávají žádnou výraznou návštěvnost. Ve Sportcentru Evropská očekávají menší množství korporátní klientely, která nejspíše přijde o své benefity, a v Březnici se hlavně těší, jak se život vrátí do starých kolejí a vše poběží jako doposud. Věříme, že se vrátí naše stálé klientky, protože jsme s nimi v kontaktu, ale samozřejmě budeme muset najít cestu, kde získat chybějící finanční prostředky, doplňuje Milena Křivanová. 

Co se týče speciálních akcí, ty například ve Sportcentru Evropská připravují stále i v běžném režimu a v tomto duchu budou i nadále pokračovat. Speciální, ultra výhodné akce pro klienty si již bohužel nemůžeme dovolit, podotýká Antonín Bolina. Podobně je na tom i Zbyněk Ceradský, který neplánuje žádné zvýhodněné akce především proto, že drtivá většina klientů má permanentní vstupenky, jejichž platnost se pouze prodlouží o dva inkriminované měsíce.

Ve Vita Saně umožnili všem jejich členům přerušení členství, takže z jejich strany udělali pro klienty opravdové maximum. Členové se podle poslaných reakcí velice těší a věří, že jim teď na oplátku pomůžou se z téhle šlamastiky co nejdříve vymotat. A jakmile se nastartuje členství, budou klub využívat. Zvažují také výhody pro aktivní členy, kteří jim pomáhají s aktuální situací. Moc bych jim chtěl za vše poděkovat. Jsou naší aktuálně jedinou podporou, protože ze strany státu jsme se zatím nedočkali ničeho, i když naslibováno je toho hodně, bohužel skutek je jiný. Každopádně bych chtěl všem popřát hodně zdraví a málo stresu, dodává závěrem Jan Pravda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).