Hlavní navigace

Fixace cen elektřiny pro rok 2010 (ne)může být výhodná

5. 3. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé by si měli dobře rozmyslet nabídky fixace cen elektřiny pro příští rok. I když například ČEZ přišel s nabídkou snížení cen pro rok 2010 až o 15 procent, analytici se rozcházejí v názorech na její výhodnost.

Oznámení o rekordním zisku energetické skupiny ČEZ včera pozvedlo mnohé podnikatele z židle. ČEZ se totiž netají tím, že za ziskovostí loňského roku byly vysoké ceny energií, které se podnikatelům nelíbí a ti požadují jejich snížení. Toho se dočkají ale nejdříve v roce 2010. ČEZ si to plně uvědomuje, a proto přišel již dříve pro drobné podnikatele s nabídkou, že jim zafixuje ceny o 15 % nižší. Analytici se však nedokážou shodnout, zda je to nabídka výhodná.

ČEZ vydělal na vysokých cenách, podnikatelům se to nelíbí

Necelých 50 miliard korun (47,4) vydělala vloni energetická skupina ČEZ. Její čistý zisk tak stoupl o necelých 11 %. Jak ČEZ přiznal, k rekordnímu zisku mu pomohly mimo jiné i vysoké ceny elektřiny: Na nárůstu se podílel růst velkoobchodních cen, vyšší podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů, úspora provozních nákladů i výsledky aktivit Skupiny ČEZ v zahraničí, píše ČEZ v tiskové zprávě. Důvod vysoké ziskovosti potvrzují i námi oslovení analytici: Že za vysokým ziskem (ČEZu), který však byl pod očekáváním analytiků, jsou vysoké ceny elektřiny, to je prostě realita, řekl business serveru Podnikatel.cz Petr Novák, analytik společnosti ATLANTIK finanční trhy.

Stát, jako největší akcionář, si mne ruce. K vyplaceným 13 miliardám v dividendách přibyly ve státní kase i daně, odvody za zaměstnance a také jednorázová částka z prodeje části akcií. Celkem tak stát získal 82 miliardy korun. Čísla se ale už tak moc nelíbila podnikatelům, jejichž část bojuje v době krize o přežití: Jako akcionář ČEZ bych byl velmi spokojený s tak vysokým ziskem, ale jako prezident hospodářské komory, hájící především zájmy tuzemských podniků, kdy každý z nich počítá doslova každou korunu, musím říci, že z tohoto čísla příliš nadšen nejsem, prohlásil těsně po oznámených výsledcích Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR. Podobně reagoval i Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR: Co k tomu dodat, jako živnostníci bychom rádi měli v držení 1000 akcií a snad by nás to živilo. Čtěte více: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Banner - Ekonomická recese

Analytici ale namítají, že podnikatelé by měli pochopit jednání ČEZu jako tržně orientovaného subjektu. Jeho cenová politika je dána nabídkou a poptávkou s přihlédnutím k síle na trhu. Takto to dělá každá firma, která chce uspět, připomíná Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Naráží tak na volání podnikatelů po nižších cenách energie. Ty se podle aktuálně obchodovaných cen na energetické burze do konečných cen skutečně promítnou, nejdříve to však bude v roce 2010. Proto i letošní rok bude pro ČEZ velmi ziskový. Společnost odhaduje, že v letošním roce trhne další rekord, který bude kolem 50,2 miliard korun. Analytici jdou v odhadech ještě dále: Zisk ČEZu poroste v letošním roce ještě o něco více. Můj odhad je 53,5 miliardy korun, uvedl pro server Podnikatel.cz Jakub ŽidoňČeské spořitelny.

Právě odhady analytiků byly vyšší i pro rok 2008. I díky vyššímu očekávaní ze strany samotného ČEZu nakonec utrpěli ztrátu investoři. Akcie po oznámení výsledků spadly až o 7 %, na konci obchodování se propad uzavřel na něco málo přes tři procenta.

Hledat spolehlivou předpověď ceny elektřiny lze jen v křišťálové kouli

Právě kvůli tomu, že se elektřina na trhu prodává aktuálně velmi „levně”, jednotliví distributoři upravují svou nabídku pro příští rok. Již nyní nabízejí fixaci cen, která podnikatelům omezí výkyvy v cenách elektřiny. Právě jistota je v době krize často hledaným pojmem. Problém je však v tom, zda na fixaci podnikatelé spíš neprodělají. I když se některé nabídky mohou zdát jako výhodné, analytici upozorňují, že pokles cen může být nižší, ale také nemusí.

Jak uvedl Jakub Židoň z České spořitelny, aktuálně je cena elektřiny, pokud na ni nahlížíme v eurovém vyjádření, řádově o 30 až 40 % níže, než průměrná cena kontraktů, ze kterých se cena počítala na rok 2009. Ale jen tímto jednoduchým porovnáním se na konečné ceny nahlížet nedá, protože kurs koruny od loňského října (kdy se určují ceny pro domácnosti a malé podniky) výrazně oslabil proti euru, v korunovém vyjádření tak „propad” cen elektřiny nevypadá tak dramaticky. A do letošního října se ceny opět mohou pohnout směrem nahoru, doplnil Židoň.

ČEZ proto přišel nedávno s nabídkou, která zafixuje podnikatelům pro rok 2010 ceny elektřiny o 15 % nižší. I když to někteří podnikatelé považují za marketingové gesto, nižší ceny vítají. Hospodářská komora snížení cen elektřiny pro rok 2010 jednoznačně vítá. I přes tuto skutečnost ale stále považujeme stávající ceny za vysoké, řekl dříve Petr Kužel z Hospodářské komory. Čtěte více: Podnikatelé se navážejí do ČEZu, ceny by měl snížit výrazněji

V tom se shodují i námi oslovení analytici, kteří však zdůrazňují, že na konečnou cenu elektřiny mají vliv i poplatky za distribuci a přenos. A ty v letošním roce podle jejich odhadů naopak porostou. Pro živnostníky s konzervativním přístupem proto nevidím nabídku ČEZu jako špatnou. Sám odhaduji, že by však celoroční snížení mohlo být i vyšší ( až –18 %), ale je v tom spousta nejistoty, upřesnil Petr Novák z ATLANTIK FT. Kladně se k nabídce ČEZu staví i analytik České spořitelny Jakub Židoň: Současná nabídka fixu, který zajistí ceny o 15 % nižší, stojí pro drobné podnikatele za zvážení. Jiný pohled má Raiffeisenbank. Podle jejího analytika Aleše Michla může ČEZ zlevnit ještě více, ale také nemusí. Je to teď prostě na křišťálovou kouli. Shrnuto, podtrženo: 55% pravděpodobnost pro větší snížení cen, 45% pravděpodobnost pro to, že toto je nejlepší nabídka na fixing, krčí rameny Michl.

Měl by ČEZ své ceny ještě více snížit?

ČEZ není jedinou společností, která nabízí fix pro drobné podnikatele. Ve své nabídce ho má i Pražská energetika: Ano, takovou nabídku již máme pod názvem, Aktiv1 Triniti a nabízíme ji na tři roky s poklesem ceny v příštím roce o 4 % a v dalším o 5 % oproti roku 2009 vybrané skupině maloodběratelů podnikatelů a ti ji také již využívají, řekl business serveru Podnikatel.cz mluvčí Petr Holubec. V porovnání s nabídkou ČEZ se zdá být takový fix směšný, problém je však v tom, že ČEZ si elektřinu sám i vyrábí a může si dovolit prodělat na distribuci. Nižší slevu Pražské energetiky, jako distributora, proto zcela chápu, doplnil Jakub Židoň, analytik České spořitelny. Další z dodavatelů, společnost E.ON, s nabídkou fixu pro příští rok ještě zatím vyčkává: Vzhledem k tomu, že naše nabídka na fixování cen elektřiny běží v první vlně až do 31.3.2009, budeme případné úpravy nebo změny této nabídky zpracovávat a zveřejňovat ve druhé polovině měsíce března, uvedl mluví E.ON Česká republika Vladimír Vácha. Čtěte více: Hlavy padají, jen ČEZ hrdě drží prapor

MM_socky3

V době krize mohou pomoci i odklady záloh

Podle průzkumu Hospodářské komory České republiky z konce loňského roku považují podniky růst cen energií za nejvýznamnější věc, která ovlivňuje jejich podnikání a nejvíce se jim vryla do paměti za rok 2008. Vzhledem k tomu, že podnikatelé i přes protesty s cenou elektřiny v letošním roce nehnou, přišel ČEZ ještě s jednou nabídkou. V rámci iniciativy „ČEZ proti krizi” nabízí podnikatelům od prvního března odklad platby záloh na elektřinu o 30 dní. V roce 2009 by tak podnikatelé zaplatili pouze 11 měsíčních plateb a dvanáctou by doplatili až v roce 2010. V době, kdy celé České republice hrozí ekonomická krize, nemůže největší domácí firma zůstat stát stranou, řekl při představení iniciativy Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

S takovým návrhem podnikatelé souhlasí a vyzývají k jeho naplnění i ostatní energetické společnosti. Zároveň přidávají recept, jak návrh ještě vylepšit: Pro zlepšení situace by bylo vhodné, aby ČEZ, ale i ostatní energetické společnosti, upustily alespoň u malých a středních podniků od placení záloh za elektrickou energii a prodloužily dobu splatnosti faktur na nejméně 1 měsíc, řekla serveru Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Další návod, ještě k cenám, doplnil Aleš Michl z Raiffeisenbank: Nejlepší by podle mě bylo, kdyby bylo možné zafixovat třeba polovinu plateb a s tou druhou si trochu zaspekulovat.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).