Hlavní navigace

Hackeři množí své útoku na internetové domény

11. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internetové domény již nejsou v poslední době tolik bezpečné. Útoky počítačových specialistů, tzv. hackerů, se začínají opět objevovat čím dál tím častěji. Hackeři napadají systém doménových adres DNS (Domain Name System), které jsou realizovány pomocí serveru DNS a protokolem stejného jména, pomocí něhož se vyměňují informace. Pokud útočník obejde bezpečnostní skulinu, může v danou chvíli podvrhnout jakoukoli číselnou adresu kteréhokoliv doménového jména a přesměrovat nijak netušícího uživatele na falešné internetové stránky.

Hackeři vyhledávají hlavní cíle internetových stránek u on-line bankovnictví, e-shopy a další různé webové servery, kde se především provádí platební procesy.
DNS je jedním ze základních pilířů dnešního internetu, proto by se neměl dopad této chyby podceňovat. Konference dokázala, že neaktualizovaný server je možné napadnout v řádu několika sekund, uvedl pro agenturu ČTK technický ředitel CZ.NIC Ondřej Surý.

Přestože se záplaty na tyto bezpečnostní díry objevili již před měsícem, některé veliké firmy stále podceňují tuto hrozbu. Může to paradoxně být i největší český poskytovatel internetového připojení, Telefónica O2, kde používají neopravené DNS servery ještě týdny poté, co je všude po světě instalována oprava, uvedl internetový odborník Daniel Dočekal na serveru Lupa.cz.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).