Hlavní navigace

Hitem letní módy jsou barvy, vzory a asymetrie

Autor: 244086
Jana Bohutínská

Letní móda je plná pestrých barev a odvážnějších vzorů. Oproti zimě ožívá také business móda. Hitem ale opět nejsou pánské sandály s ponožkami.

Doba čtení: 4 minuty

Léto je doba, kdy jsou i ta nejformálnější prostředí k módním výstřelkům přeci jen trochu tolerantnější. Kdy se tempo velkoměst zpomalí a k lehčímu a odvážnějšímu oblečení, než jsou klasické pánské obleky a business kostýmky, každého donutí samotné slunečné počasí. Čtěte více: Jarní dámský šatník je ve znamení elegance a optimismu

Barevná asymetrie

Oranžová barva slunce a léta se letos nosí doslova od hlavy až k patě, a to v rozličných odstínech. Objevuje se na špercích, šatech, blůzách, kalhotách, sukních, botách i kabelkách. Dvojnásobným hitem pak je oranžové peří. I v detailu, jakým je třeba jemný péřový lem černých šatů.

Módu stále ovlivňuje exotika a inspirace Afrikou nebo Latinskou Amerikou. Tato inspirace se objevuje v barevnosti – od zemité hnědé, přes okrové barvy sluncem spálené trávy, až po výraznou modrou, rudou či růžovou inspirovanou mexickým folklorem -, ale také ve vzorech i samotných uvolněných siluetách. Včetně klobouků nebo turbanů. Do pozadí neustupuje ani safari nebo koloniální styl.

Léto je plné pestrých vzorů, potisků a odvážných barevných kombinací. Kombinovat je bez problémů možné růžovou s fialovou, červenou a oranžovou či žlutou na jediném kusu oděvu. Výrazná barevnost a vzory se v letní sezoně uplatňují i na plavkách, a to jednodílných i bikinách. Ale protože móda miluje kontrasty, na druhou stranu se nosí i různé odstíny decentní pískové barvy. Pro méně odvážné může právě oblečení v pískové barvě posloužit jako slušivý a nenápadný podklad pro barevnější šátek, šperky, top… Podobně lze zacházet se zvířecími vzory. Kovovým odstínům letos v létě vévodí bronz. Pro odvážnější jsou trendem průhledné materiály na topech či šatech nebo cvočky na oblečení či botách.

Námořnický styl k létu spojenému s cestováním, mořem a plážemi nějak samozřejmě patří. Tmavěmodrá je doplněná bílou a červenou, ve vzorech vedou klasické námořnické pruhy.

Symetrické střihy vytlačuje v letošní sezoně trendová asymetrie. Opět se vrací například trička či šaty jen s jedním rukávem a odhalující druhé rameno. Do světa asymetrie patří také harémové kalhoty s nízkým sedem, které ovládly jarní i letní sezonu.

Ačkoliv vysoké jehlové podpatky zřejmě nikdy nezmizí z módního výsluní, do horkých letních dnů jsou zřejmě pohodlnější sandály bez podpatků. I když k formálnějšímu kostýmu se samozřejmě nehodí a lze je nahradit například lodičkami na nižším pohodlném podpatku a bez špičky. Módní jsou také dřeváky.

Anketa

Jakou módu a kde nejčastěji nakupujete?

Letním šperkům dominují velmi výrazné masivní náhrdelníky z různých materiálů i rozličných barev. Uplatnit se na nich mohou třeba módní rostlinné nebo zvířecí vzory. Léto také přeje slunečním brýlím v maxi velikosti a hranatých nebo zakulacených tvarech.

Kapitáne, kam s tou lodí

Pánská letní business móda neprochází žádnou radikální změnou a k barvám se chová zdrženlivě. Aktuální trendy barvy jsou černá, bílá, šedá, lila, fialová nebo tmavomodrá – oproti zimě však lze volit pro letní obleky světlejší odstíny. I v létě muži upřednostní spíše štíhlou siluetu. A obleky mohou vybírat z lehčích materiálů. Podle příležitosti také mohou odložit sako a oblekové kalhoty kombinovat s trikem nebo košilí. Pro méně formální příležitosti se hodí ležérní len, který lze uplatnit jako materiál lehkých letních obleků, kalhot i košil.

Hitem léta je i pro muže námořnický vzhled, ať už v klasické modrobílé kombinaci, nebo také v kombinaci s červenou. Čtěte více: Muži budou mít na jaře a v létě vyštíhlenou siluetu

Naopak ani letos v létě nejsou hitem sandály obuté k oblekům. Ani v soukromí své kanceláře si nedovolíme obout si k obleku trepky nebo sandály, tím zcela znehodnocujeme všechno ostatní, co máme na sobě a dáváme najevo pohrdání vůči kolegům, klientům a návštěvám, tvrdí Ladislav ŠpačekNové velké knize etikety. Sandály obuté k obleku považuje za velké faux pas. Na druhou stranu tam, kde si nikdo na business dress nepotrpí a pracuje se v neformálním prostředí, se jistě nad sandály nikdo nepozastaví.

Dan z prijmu 2018 tip

Pozastaví se ale nad kombinací sandálů s ponožkami, s kraťasy, tričkem a podnikatelským kufříkem. To je look, který je na českých ulicích stále k vidění, ale pro který lze jen těžko vymyslet jedinou vhodnou příležitost.

Eko, organic, recyklace…

Zájem o ekologii se promítá také do módy, a to nejen té letní. Uplatňují se různé ekologické, respektive organické materiály (například ekobavlna), případně se i v módě recykluje. K ekologickému přístupu k oděvům ale patří také jejich šetrná údržba, díky které se prodlouží životnost oblečení. Případně je možné používat ekologicky šetrné prací prostředky.