Hlavní navigace

HK ČR by uvítala další snížení úrokových sazeb

15. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR (HK ČR) by uvítala další snížení sazeb Českou centrální bankou. Zatím o snižování kolují pouze neoficiální informace. HK považuje tento krok měnové politiky za podstatný díky klesající inflaci, recesi ekonomik západní Evropy a výraznému snižování úrokových sazeb hlavními světovými centrálními bankami.

Hospodářská komora ČR by uvítala další snížení úrokových sazeb centrální bankou, o kterém zatím kolují pouze spekulace. HK tento krok považuje za potřebný vzhledem ke klesající inflaci, recesi západních ekonomik a důraznému snižování úrokových sazeb hlavními světovými centrálními bankami. Po nedávném snížení o tři čtvrtiny procentního bodu se jedná se o další pozitivní krok ze strany ČNB. Snížení úrokových sazeb je podle Hospodářské komory jedním z opatření řešení současné hospodářské situace v oblasti měnové politiky. Pro podniky i domácnosti je takový stav většinou příjemný, protože úroky z úvěrů jsou nízké a půjčené peníze levnější, uvedl prezident HK ČR Petr Kužel s tím, že situaci do určité míry komplikují komerční banky, které na kroky centrální banky příliš nereagují, své úrokové sazby nesnižují a pouze si ponechávají vyšší marži.

Banky v České republice jsou díky nám jedny z nejziskovějších v celé Evropě, hospodaří s našimi penězi, a proto by měly více naslouchat našim potřebám. Je důležité, aby banky v tomto složitém období přistupovaly k potřebám firem více realisticky, co se týká stanovení podmínek a poskytování úvěrů, když to nejvíce potřebují a zároveň si uchovaly dlouhodobou důvěru svých klientů, doplňuje Petr Kužel.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).