Hlavní navigace

HK ČR české vládě: Sarkozy ohrožuje smysl EU

6. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR (HK ČR) vyzvala českou vládu k ostré reakci na návrhy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který chce přesunout výrobu francouzských automobilek zpět do své vlasti. Podle Sarkozyho není ospravedlnitelné, aby francouzské automobilky prodávaly ve Francii vozy, které vyrobily v jiných zemích. Čtěte seriál Finanční krize.

Čeští politici považují výzvu francouzského prezidenta za nereálnou a domnívají se, že automobilky Sarkozyho neposlechnou a výrobu do Francie nepřesunou. Jsou to naštěstí soukromé firmy a budou se rozhodovat samy, ne podle názoru politiků, oznámil dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Říman novinářům.

Pro automobilky by návrat do Francie navíc nebyl levnou záležitostí, musely by totiž českému státu vrátit miliardy korun, které obdržely na investičních pobídkách.

Výroky Sarkozyho ovšem pobouřily českou podnikatelskou veřejnost, která v nich vidí snahu o zavedení protekcionismu. Hospodářská komora ČR vyzvala dokonce vládu Mirka Topolánka k ostré reakci, podle komory jdou totiž Sarkozyho návrhy proti smyslu EU.

21_5_skoleni

Tento návrh zahrnující stažení výroby aut z ČR zpět do Francie je přímým ohrožením jednotného volného trhu a jde přímo proti myšlenkám a principům Evropské unie a čtyřem základním svobodám. Bude-li i nadále Francie trvat na svých protekcionistických opatřeních, je smysl EU vážně ohrožen, komentoval Sarkozyho návrhy prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Podle HK ČR jsou tyto návrhy nebezpečné především proto, že kdyby podobně zachovaly ostatní státy, došlo by k vážnému ohrožení světového obchodu. Odstartovala by se nová vlna protekcionistických opatření, které by v konečném důsledku poškodila všechny světové ekonomiky. Čtěte také: Merkantilismus v dnešní době? Zemědělská politika EU.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).