Hlavní navigace

HK ČR: Daňovou reformu vítáme, máme ale výhrady

16. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR dnes zveřejnila stanovisko k daňové reformě ministerstva financí. Obecný záměr reformy komora vítá, ale ke konkrétnímu návrhu má některé připomínky.

Za klíčový krok vedoucí ke zpřehlednění a zjednodušení daňové legislativy Hospodářská komora České republiky považuje oddělení zdaňování příjmů fyzických osob od právnických v samostatných zákonech, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel a dodal: Při tvorbě nových zákonů doporučujeme zohlednit skutečnost, že se dokončuje evropský projekt na konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob. Zohlednění této skutečnosti má svůj vliv na zvýšení stability nově vytvářeného zákona.

Ač převládá s návrhem spokojenost, bezchybný podle Hospodářské komory rozhodně není. Komora se snaží na základě svých návrhů pozměnit hlavně základní principy a zásady zdanění, rozdíly v oceňování majetku, daňové znatelnosti vázané na zaplacení, daňově uznatelné a neuznatelné výdaje či problematiku odpisů. Z hlediska výdajů daňově uznatelných a neuznatelných se domníváme, že by měl být princip postaven tak, že veškeré účetní náklady jsou daňově uznatelné s výjimkou úplného (ne případného) výčtu daňově neuznatelných účetních nákladů. Naopak v zákoně by měly být uvedeny daňové náklady, které nejsou účetními náklady, doplnil Petr Kužel.

Komora se také obává, že časový harmonogram schválení je až příliš ambiciózní a vzhledem k jeho napjatosti by nemusel být dodržen. Ještě horší variantu spatřuje ale v tom, že termín by se dodržel výměnou za politické ústupky.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).