Hlavní navigace

HK ČR: Devět z deseti firem má méně zakázek

13. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zakázky českých firem klesají. Poukázala na to Hospodářská komora ČR, která jejich počet meziročně porovnala a zjistila, že tomuto problému čelí devět firem z deseti. Téměř třicet procent podniků uvedlo, že počet zakázek se snížil o čtvrtinu a více. Tři pětiny firem proto ukončí letos výrobu dříve než obvykle.

Českým firmám ubývá zakázek, ukázal průzkum HK ČR. Tento problém potkal devět firem z deseti dotázaných. Téměř třicet procent podniků zaznamenalo pokles o celou čtvrtinu a více a tři z pěti firem ukončí v letošním roce výrobu dříve než obvykle.

Podle průzkumu se se zásadními problémy způsobenými snížením zakázek potýká téměř čtyřicet procent. Jen šestnáct procent firem dosud žádné dopady nepocítilo. V uplynulých týdnech již třetina podniků zastavilo svůj provoz na několik dnů či dokonce týdnů. Ukazuje se, že ekonomická krize už začíná v mnoha odvětvích působit nepříjemné problémy. Pokles počtu zakázek nutí naše firmy hledat úspory, omezit investice nebo výrobu. Skutečnost, že 60 procent firem zastaví po určitou dobu na konci letošního a na začátku příštího roku svou výrobu, je toho důkazem, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Některé firmy spatřují ve finanční krizi i přínos. Pro třetinu podniků jako podnět k sebereflexi a pro pětinu je krize katalyzátorem, který vyčistí trh.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).