Hlavní navigace

HK ČR: Půjčky živnostníky nespasí, odložte povinné platby i pokuty z prodlení

18. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hospodářská komora ČR žádá stát, aby ve svých opatřeních myslel více na živnostníky a malé firmy, bezúročné půjčky jejich existenční problém nevyřeší.

Preventivní opatření spojená s šířením koronavirové infekce dopadá na celé podnikatelské spektrum. Stát nabízí laciné či bezúročné půjčky. Ty ale podle Hospodářské komory ČR drobné živnostníky  malé firmy nespasí. 

Živnostníci se ocitli v existenčních problémech. Kvůli tomu, že jim byla živnost zakázána, ze dne na den nemají na nájmy ani na živobytí pro své rodiny. Právě jim by měla být poskytnuta konkrétní pomoc: tedy aby jim stát odložil povinné platby, úroky i pokuty z prodlení plateb. Naopak velké firmy teď potřebují kompenzace za výplaty náhrad zaměstnanců.

Psali jsme: Pomoc je tady: Podnikatelé mohou podávat žádosti do programu Úvěr COVID

Peníze by měly jít v první řadě na úhradu mezd, odvodů a režijní výdaje. Obchody a služby, které nejsou uzavřené, žádají o co nejrychlejší dodávky roušek a dezinfekcí. Zaměstnanci nechtějí bez ochranných pomůcek pracovat. Velkým problémem je strach z nákazy ze strany pracovníkům, který paralyzuje provoz. 

Podle kvalifikovaných odhadů Hospodářské komory stát musí k záchraně tuzemské ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících kromě programů ČMZRB připravit přibližně 40 miliard korun., ke kterým by měl být přístup do 10 dnů. 

Na tuzemské podniky a hospodářství může aktuální situace dolehnout více než krize z roku 2009. Stát musí okamžitě zajistit pomoc podnikatelům a jejich zaměstnancům. Je nezbytné teď udržet v chodu aspoň ty obchody a služby, které jsou povolené. Jejich zaměstnanci proto potřebují hlavně vybavit ochrannými pomůckami, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Content 22 tip novy

Jako jedno z řešení tzv. kurzarbeit

Aktivace tzv. kurzarbeitu, tedy situace, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, pomůže všem zaměstnavatelům bez ohledu na jejich velikost. Bezúročné či laciné půjčky zase nejvíce potřebují firmy v cestovním ruchu. 

Máte otázky?

Zajistěte si konkrétní odpovědi. Vyzkoušejte bezplatné diskuzní fórum na BusinessCenter.cz, kde odpovídají odborníci z řad uživatelů. Vše zdarma.

Hospodářská komora se také obrací na obce a města, aby firmám umožnily snížení nebo odklad úhrady nájemného, popřípadě aby alespoň nezaplacený nájem nebyl důvodem k vypovězení smlouvy. Ve vyjednáváních firem s městy jsou připraveny pomoct krajské a regionální hospodářské komory po celé zemi.

Jaká další podpora čeká na podnikatele?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).