Hlavní navigace

HK ČR volá po zastavení růstu mezd a cen energií

22. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Se svými návrhy, jak zabránit dopadům krize, po odborářích přichází i Hospodářská komora ČR (HK ČR), která řadí opatření do čtyř kategorií. První z nich tvoří finanční a měnová oblast, druhou podpora konkurenceschop­nosti, třetí úpravy daní a pojistného a poslední se týkají politické a sociální oblasti.

Ve finanční oblasti chce Hospodářská komora ČR udržet současný objem financování firem a nezvyšovat úrokové sazby. Dále by podnikatelé uvítali zvýšení kapitálu ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka). Tento návrh podporují i někteří členové Národní ekonomická rada vlády. Čtěte více: Jiří Rusnok: Opozice volí taktiku – čím hůře, tím lépe.

Komora dále požaduje maximální podporu tuzemských energetických zdrojů a surovin a nárůst státních zakázek. Stát by se měl více orientovat na oblasti s vysokou přidanou hodnotou a výrazně podpořit spojení výzkumu s orientací na průmyslové inovace a spolupráci s vysokými školami. HK ČR by také uvítala zamezení růstu cen energií. Čtěte více: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?.

Na rozdíl od odborů chce komora pokračovat v reformních zákonech a souhlasí se snižováním daňové zátěže pro podnikatele. Komora také podporuje návrh Asociace malých a středních podniků na úpravu záloh na daně a pojistné. V oblasti sociální volá HK ČR po zastavení tlaku na růst mezd, ve kterých spatřuje jednu z hlavních překážek úspěšného rozvoje. Mezi další problémy řadí velkou závislost na automobilovém průmyslu a nadměrnou byrokracii.

Podle aktuálních informací z podnikové sféry je zřejmé, že hospodářství České republiky se v letošním roce propadne do recese. Podniky v lednu vyrábějí a prodávají téměř minimálně, protože nemají zakázky, uzavírá prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).