Hlavní navigace

HK: Musíme více vyvážet mimo Evropu

13. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přebytek obchodní bilance ČR se v březnu 2011 meziročně zvýšil o 4,2 mld. Kč na 21,5 mld. Kč. Vývoz meziročně vzrostl o 17,9 % a dovoz o 17,4 %.  To jsou aktuální statistické údaje zveřejněné Českým statistickým úřadem.

Statistické údaje potvrzují, že Česko je vysoce konkurenceschopnou ekonomikou. Firmy se se svými produkty dobře uplatní na zahraničních trzích, dynamika zahraničního obchodu se stále zvyšuje. Na druhou stranu, určitým varováním je zvýšení schodku obchodu se státy mimo EU, např. s Čínou.  Naprosto dominantní destinací našeho exportu zůstávají státy EU, s nimi máme stále rostoucí přebytek. Krize ale jasně ukázala, že tak výrazná orientace vývozu na EU činí českou ekonomiku velmi zranitelnou, uvádí prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Dodává, že diverzifikace trhů ale i vyvážených komodit je tedy nezbytností. České firmy to koneckonců již dokázaly během krize. V době kdy v Evropě poklesla poptávka po jejich produkci, si s úspěchem našly odbyt v mimoevropských teritoriích. Je čas se k této strategii vrátit a hledat uplatnění i na nových perspektivních trzích typu Indie, Argentiny, Brazílie nebo Ruska. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).