Hlavní navigace

Hledáte nový byznys? V Česku je zoufalý nedostatek malířů, chybí jich 30 tisíc

29. 1. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrat k tradičnímu řemeslu se může vyplatit. Poptávka malířů je vysoká, jejich počet je ale zoufale nízký.

V České republice se živí jako malíři 15 tisíc živnostníků. Ti ale nestíhají a často musejí zakázky odmítat.

A mladí učni se do tohoto oboru vůbec nehrnou. Poslední ročník malířství absolvuje jen kolem 100 učňů, což na zvýšenou poptávku nestačí. Zájem o obor malíř/lakýrník v posledních deseti letech stagnuje a v porovnání s předrevolučním obdobím počty studentů tohoto oboru razantně klesly, varuje Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Čtěte také: Udělá vám kuchyň a s fotkou se chlubí na svém webu. Má na to podnikatel právo?

Obor malíř/lakýrník přitom nabízí kolem 35 tuzemských středních škol, ovšem některé ho už kvůli nedostatku uchazečů nevyučují. V nejbližších několika letech by mělo ale dojít k nárůstu počtu žáků vycházejících ze základních škol, tím by se mohl obor i zachránit.

Budoucnost je v komplexních službách – od přípravy po úklid. A hlavně ve zručnosti, kterou nové materiály potřebují. Dnešním trendem jsou různé stěrky, které imitují kov, kámen nebo dřevo, uvedl Jan Zeman, učitel oboru a zároveň majitel malířské firmy.

Ten ale zároveň upozorňuje na nevyučené malíře, kteří provádějí neodborné práce a řemeslu tak kazí pověst. Problém neodborných malířských prací spočívá v tom, že laik na první pohled nepozná, že je práce špatně odvedená. 

Čtěte také: Přechod z živnosti volné na vázanou nebo řemeslnou. Co je třeba splnit?

Časem se například začne barva odlupovat nebo praskat. Reklamace pak bývají u takových firem zpravidla velmi problematické, uzavřel Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).