Hlavní navigace

Hlídejte si zaměstnance v pátek, surfují po internetu

10. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pátek je pro zaměstnance svátek. Dokazují to alespoň statistiky, podle kterých tráví více času na internetu. Zanedbávají svoji práci?

Zaměstnanci jsou nejpohodlnější v pátek. Vyplývá to alespoň ze statistiky využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila technologická společnosti truconneXion. Naopak nejpracovitější jsou lidé v úterý.

Pátek je navíc ve znamení vyřizování si osobních věcí přes internet. Podle analytiků ale nejde o překvapivý výsledek, poslední pracovní den týdne je všeobecně považován za den relaxace, kdy se v některých firmách smí nosit neformální oděv a zaměstnanci už jsou po obědě často nejenom duchem nepřítomní. Čtěte také: Než si do firmy pustíte internet, vyzbrojte se!

Psychologové páteční surfování po internetu neodsuzují

Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi, dokládá Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Jak ale upozorňují psychologové, soukromý internet v práci obecně výkonnost nesnižuje. Nejde však dohromady s určitými profesemi, jež jsou postavené na čistě „tabulkové“ administrativě. Internet nabourává intenzivní využití pracovního času tam, kde se po zaměstnanci přímo nechce, aby byl tvořivý, ale jen automaticky plnil předem danou povinnost. A to do velké míry postihuje úředníky, uvedl pro server Podnikatel.cz již dříve psycholog Jiří Šimonek ze společnosti DAP Services. Čtěte více: Může za „surfování“ na internetu dostat zaměstnanec výpověď?

Jak jsme pracovali v roce 2011?

  • 88 minut – tolik času stráví zaměstnanci v pátek na internetu soukromými aktivitami 
  • 54 minut stráví v průměru zaměstnanci denně mimopracovními aktivitami. 
  • 32,5 minuty – nejvíce práce na počítači uděláme mezi 11.00 a 12.00. 
  • 13 minut z práce odkrojí mimopracovní činnost na internetu mezi 13.00 až 14.00.

Klíčová zjištění analýz společnosti truconneXion publikovaných v roce 2011

Vyjádření psychologů podporuje i Filip Brodan, generální ředitel společnosti Zaměstnanci.com. Podle něj je vyšší procento času stráveného vyřizováním soukromých záležitostí během pátku přirozeným jevem vzhledem k přípravě a plánování nastávajícího odpočinku během víkendu. 

Podle mého názoru toto vyšší páteční procento nesouvisí s tím, že by manažeři dělali někde chybu v motivaci zaměstnanců, protože i dobře motivovaný zaměstnanec bude trávit část pracovní doby vyřizováním soukromých záležitostí na internetu, tvrdí Filip Brodan, který je konzultantem v oblasti rozvoje řízení jednotlivců i týmů. Čtěte také: Kdy vyhodit zaměstnance? Jen v zákonem povolených případech

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Jak však připomíná Martin Hnízdil, podle statistik v roce 2011 padla pětina páteční pracovní doby na privátní aktivity zaměstnanců. Podobně rozptýleni bývají zaměstnanci ve středu, kdy rovněž zábava na internetu převažuje nad využitím internetu pro pracovní účely, říká Hnízdil. Podle něj naopak největší pracovní nasazení se projevuje v úterý, dále pak v pondělí a ve čtvrtek.

Zdroj: trucon­neXion

MM_socky3

Manažeři by podle personalistů neměli tento fakt podceňovat a přizpůsobit tomu plánování pracovních aktivit. Zaměstnavatelé také mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).