Hlavní navigace

HN: České firmy chtějí na polskou burzu

26. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tři menší české firmy se přes nepříznivou světovou finanční situaci rozhodly umístit své akcie na polskou burzu. Ta prazšká vstup na trh tak malým emisím neumožňuje.

Na trh varšavské burzy NewConnect chce jako první vstoupit firma Photon Energy, zabývající se oblastí solární energie. Pokud polská byrokracie něco nepokazí, měli bychom tam být počátkem října, potvrdil finanční ředitel Photonu Georg Hotar. Počátkem příštího roku plánuje na burzu vstoupit další společnost, která svou činnost zaměřuje na oblast bioplynu. Její jméno zatím nebylo zveřejněno. Jako poslední se ke vstupu chystá Magnum Parket, vyškovská firma vyrábějící dřevěné podlahy.

Firma Photon Energy uvede na trh akcie k veřejnému obchodování. Její emise je mnohem menší oproti úpisům odehrávajícím se na pražské burze. Obchodovat bude možné jen akcie za 15 milionů, což odpovídá zhruba 13 % upsaného kapitálu. Na této emisi chce firma otestovat, jak bude vstup na varšavskou burzu úspěšný. Pro vstup na trh NewConnect se společnost rozhodla díky méně omezujícím pravidlům a možnosti nižších emisí. Vstup na kapitálový trh firmu také zviditelní. Pražská burza takto malé emise příliš neobchoduje, jelikož se investiční banky obávají nedostatečné likvidity, informují dnešní Hospodářské noviny.

První obětí recese je Irsko

Lidové noviny dnes informovaly, že první zemí, jejíž ekonomika se propadla do recese je Irsko. Jeho hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,5 %. V prvním čtvrtletí to bylo o 0,3 %. Hrubý domácí produkt tedy klesal dvě čtvrtletí za sebou, což je stav označovaný jako recese. Ekonomové dále předpokládají, že tento vývoj zanedlouho postihne i Německo, Španělsko a Velkou Británii. Čtěte více: Hrozí světu největší hospodářská krize posledních sta let?.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).