Hlavní navigace

HN: Na rekonstrukci železničních tratí proudí miliardy

5. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledních letech dochází k nárůstu investic do železničních tratí. Většina financí proudí ze zdrojů Evropské unie. Spokojeni mohou být nejen dopravci a cestující, ale také stavební firmy, pro které jsou železniční stavby obrovskou zakázkou. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Chceme nabídnout takovou infrastrukturu, aby přišli i noví dopravci a nabídli lepší služby než ti současní, říká pro HN Anna Kodysová, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

V roce 2007 nateklo do českých kolejí 23 miliard korun, letos to má být ještě o 4 více. V letech 2008–2013 to má být celkově 122 miliard korun.

Zatímco investice do obnovy železniční dopravní cesty jsou v plném proudu, investice do obnovy vozového parku největšího dopravce, Českých drah, se teprve rozbíhají. Na českých kolejích tak často jezdí i desítky let staré vagóny.

HN, Právo: Odbory hrozí stávkou

Odboráři opět hrozí stávkou. Důvodem je navrhovaná změna zákoníku práce z dílny ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Odborářům se nelíbí, že ministerstvo nezohledňuje jejich připomínky. Odboráři se domnívají, že novela zákoníku poškodí zaměstnance, píše dnešní deník Právo.

V případě, že vláda nepřistoupí na žádné odboráři navrhované úpravy legislativy, nevylučujeme ani generální stávku na přelomu roku, říká pro Hospodářské noviny předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Rozhodnutí, jakou formu a trvání bude případná stávka mít, padne až po jednání tripartity v říjnu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).