Hlavní navigace

HN: Národní ekonomická rada chce co nejvíc ulevit firmám

9. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Protikrizový plán Národní ekonomické rady vlády (NERV) má jednu základní myšlenku: co nejvíce ulevit firmám. Těm by tak mělo zbýt více peněz na investice a zaměstnávání lidí, píšou dnešní Hospodářské noviny. Rada počítá s propadem ekonomiky až o dvě procenta. Premiér Mirek Topolánek chce proto v boji proti krizi do českého hospodářství vložit dvě procenta HDP, což odpovídá zhruba 75 miliardám korun.

NERV počítá s dvouprocentním propadem českého hospodářství. Hlavní myšlenkou ekonomické rady v boji proti krizi má být co největší pomoc firmám, kterým by tak zbylo více prostředků na investice a zaměstnávání lidí. Premiér Topolánek se proto chystá do ekonomiky nalít dvě procenta HDP, což odpovídá zhruba 75 miliardám korun. V částce už je ale započítaných 30 miliard, které byly použity na snížení sociálního pojištění a daní firmám ze začátku roku. Další snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele by mělo znamenat dalších 18 miliard. Čím méně zaměstnanec vydělá, tím větší slevu na pojištění na něj zaměstnávající firma dostane, píšou Hospodářské noviny. Nejvyšší částku – asi 700 korun, dostanou podniky na ty zaměstnance, kteří berou minimální plat. Naopak na zaměstnance, jehož mzda převýší 26 tisíc už firma slevu mít nebude.

Mezi další podporu firmám NERV navrhuje také zrychlené odpisy například na počítače a auta a vyšší garance za provozní a exportní úvěry českých firem. Stát by měl také rychleji firmám vracet DPH a snížit zálohy na daně z příjmů. Další novinkou je i legalizace tzv. švarcsystému. Princip je takový, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najme nezávislé živnostníky. Tak ušetří na platbách za zdravotní a sociální pojištění. Pokud budou lidé nuceni odcházet ze standardního zaměstnání, pak podpora čehokoliv, co není princip zůstanu doma na podpoře, a uvidím, jak to dopadne, je dobrá, uvedl pro Hospodářské noviny premiér Topolánek.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).