Hlavní navigace

HN: Krize si nevybírá. HDP klesá i členům OECD

21. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v letošním třetím čtvrtletí zaznamenaly jako celek pokles. Jejich HDP podle Hospodářských novin oproti minulému kvatrálu poklesl o 0,1 %. Pokles země zaznamenaly poprvé po sedmi letech.

Třicet zemí, jež jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v letošním třetím kvartálu zaznamenaly jako celek poprvé po sedmi letech pokles HDP a to zhruba o 0,1 %. Podle Hospodářských novin odborníci organizace uvedli, že v recesi je celá eurozóna, jelikož její HDP poklesl ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích vždy o 0,2 %. Nejvíce klesá produkt Německa a Itálie.

Podle sekretariátu OECD v Paříži by ještě letos mělo hospodářství vzrůst o 1,4 % v průměru za všechny členské země. Příští rok už by ale mělo poklesnout o 0,3 %. Bude to tak poprvé od druhé světové války, co se v recesi ocitnou Spojené státy, Japonsko i eurozóna společně. Nejvíce je postižen zpracovatelský průmysl, například automobilky, ale i chemické závody. Příkladem je koncern BASF, který hodlá dočasně uzavřít 80 svých továren.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).