Hlavní navigace

HN, LN, MfD: Ropa opět za méně než 100 dolarů

10. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jeden barel severomořské ropy Brent se opět prodává za méně než 100 dolarů za barel. Informují o tom Hospodářské noviny. Cena důležité energetické suroviny tak míří strmě dolů. Důvodem je mimo jiné posilující dolar a slábnoucí hurikán Ike. Vyrovnává se tak pohyb z prvního pololetí letošního roku, kdy naopak cena vylétla až k 150 dolarům.

Pád ceny se samozřejmě nelíbí organizaci OPEC. Její šéfové uvažují o tom, že omezí těžbu, dodávají Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Představitelé OPEC se však spíše přiklánějí k druhé možnosti. Tedy, že nechají těžené množství na současné úrovni. Neboť cena je stále dost vysoká a její růst by mohl oslabit poptávku.

HN, LN: Moravskobudějovický výrobce obuvi končí

Svoji činnost ukončí na konci října 2008 výrobce obuvi z Moravských Budějovic, firma Growela. Podnik, který v minulých letech vyráběl až 180 tisíc párů kožených bot ročně, je dle informací Hospodářských novin nucen ukončit činnost z důvodů velkého posílení koruny. Firma totiž většinu své produkce vyváží do zahraničí – hlavně do Švýcarska a Německa.

Na tamních trzích již není schopna cenově konkurovat. Všech 81 zaměstnanců bude propuštěno, píší Lidové noviny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).